eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki akcji - emocje rządzą

Rynki akcji - emocje rządzą

2011-09-14 12:14

Rynki akcji - emocje rządzą

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Obawy o kryzys zadłużenia w strefie euro dominują. Na tapecie w ostatnim czasie pozostają Grecja i Włochy. Wraz z napływającymi informacjami sytuacja na rynkach zmienia się dość dynamicznie- rządzą emocje.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki czekają na rezultat zaplanowanej na dziś telekonferencji na linii Ateny-Berlin–Paryż, gdzie będą prowadzone rozmowy na temat greckich problemów z zadłużeniem oraz o skuteczności wprowadzanych przez kraj programów oszczędnościowych. Nastroje podczas wtorkowej sesji były mieszane, jednak ostatecznie europejskie i amerykańskie indeksy akcji zdołały zakończyć sesję na plusie. Inwestorzy zbytnio nie przejęli się decyzją agencji Moody’s, która obniżyła ratingi banków Societe Generale i Credit Agricole argumentując to ich zbyt dużym zaangażowaniem w dług Grecji.

Na rynku walutowym impet aprecjacji USD względem euro wyhamował. Eurodolar zdołał wybronić poniedziałkowe minima lokalne-pytanie, na jak długo? Waluta amerykańska powinna pozostać mocna w najbliższym czasie, gdyż dolar wszedł w rolę franka szwajcarskiego. Ponadto inwestorzy preferują, pomimo trudnej kondycji gospodarczej w USA, dolary niż euro. W ciągu minionego tygodnia indeks dolarowy dynamicznie odrobił straty z ostatnich miesięcy. Jeśli chodzi o rynek krajowy, to sentyment do naszej waluty pozostaje słaby. Wczoraj EURPLN ustanowił nowe tegoroczne maksimum lokalne nieco powyżej poziomu 4,36.

W centrum uwagi pozostaje kryzys zadłużenia państw strefy euro i dzisiejsza telekonferencja Papandreou-Merkel-Sarkozy. Nie można zapomnieć o istotnych danych makroekonomicznych o lipcowej produkcji przemysłowej w strefie euro oraz o sierpniowej sprzedaży detalicznej w USA.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: W sierpniu 2011 roku inflacja przyśpieszyła do 4,3% z 4,1% w lipcu rok do roku. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrostu cen nie zmienił się
  • Włochy: Włochy sprzedały podczas wtorkowej aukcji 5-letnie obligacje o wartości 3,865 mld euro, których rentowność wyniosła 5,6% brutto i była największa w historii strefy euro
  • UK: Indeks cen detalicznych wzrósł w sierpniu do 5,2% w skali roku oraz 0,6% w ujęciu miesięcznym
  • UK: Deficyt handlowy w Wielkiej Brytanii spadł do poziomu -5,505mld GBP
  • UK: Inflacja CPI w sierpniu wzrosła o 0,6% w ujęciu miesięcznym oraz o 4,5% w skali roku, zgodnie z oczekiwaniami
  • US: Indeks cen w imporcie spadł w sierpniu o 0,4% w ujęciu miesięcznym
  • JP: Produkcja przemysłowa w Japonii spadła w lipcu o 3,0% w skali roku oraz wzrosła o 0,4% w ujęciu miesięcznym
  • JP: Wykorzystanie mocy produkcyjnych wzrosło w lipcu o 0,6%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: