eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki akcji - rośnie awersja do ryzyka

Rynki akcji - rośnie awersja do ryzyka

2011-09-05 13:17

Rynki akcji - rośnie awersja do ryzyka

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na rynki po krótkiej chwili oddechu znów powróciła nerwowość. Pomimo, iż większość publikowanych w zeszłym tygodniu słabych danych z amerykańskiej gospodarki była lepsza niż zakładał konsensus rynkowy, to czarę goryczy przelały dane z rynku pracy.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

W sierpniu bowiem nie przybyło nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Odczyt ten minął się nawet z najbardziej pesymistycznymi prognozami rynkowymi i był przyczyną silnej wyprzedaży na rynkach akcji i ponownej ucieczki w bezpieczne aktywa takie jak złoto czy szwajcarska waluta. Frank ponownie umacnia się z dużym impetem, a jak na razie Bank Szwajcarii pozostaje bierny. CHFPLN testował w dniu dzisiejszym rejon 3,80, natomiast EURCHF dzisiaj nad ranem powrócił ponownie w okolice 1,10.

Wzrost niepewności na rynkach sprzyja również walucie amerykańskiej, która istotnie zyskuje na wartości od zeszłego tygodnia. Z jednej strony bowiem widać wyraźnie, że tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki wyraźnie wyhamowało, co zwiększa presją na Fed by wprowadził QE3, z drugiej natomiast odżyły obawy o kryzys zadłużenia w strefie euro, po tym, jak na 10 dni zostały zawieszone rozmowy między Grecją a pożyczkodawcami odnośnie wypełnienia przez Ateny warunków niezbędnych do otrzymania kolej ej transzy pomocy. Ponadto w FT pojawił się artykuł Wolfganga Munchau zatytułowany, że to co najgorsze jeśli chodzi o kryzys w strefie euro to jeszcze przed nami, w którym wyraża opinię, iż ECB powinien zdecydować się na obniżkę stóp procentowych w celu wsparcia gospodarki, co dodatkowo zaważyło na euro.

Dzisiaj Amerykanie i Kanadyjczycy świętują, jednak nie można jak na razie powiedzieć, że sesja jest spokojna. Na rynku krajowym od rana złoty traci na wartości na skutek słabych nastrojów dominujących na rynkach światowych. Eurozłoty testował w dniu dzisiejszym rejon 4,21, notowania USDPLN znalazły się na chwilę powyżej 2,98, natomiast GBPPLN naruszył opór w rejonie 4,8200. Spadek apetytu na ryzyko będzie ciążył na notowaniach złotego.

W tym tygodniu w kalendarzu dominują dane z Europy i Wielkiej Brytanii. Z USA na uwagę zasługuje indeks ISM dla usług oraz Beżowa Księga Fed. Rynki będą wyczekiwały również na czwartkową konferencję prasową szefa ECB oraz przemówienie Bernanke.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: W lipcu inflacja PPI w strefie euro wzrosła o 0,5% w ujęciu miesiąc do miesiąca i o 6,1% w skali roku
  • US: Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 9,1%
  • US: Liczba miejsc pracy w USA poza rolnictwem nie uległa w sierpniu zmianom wobec oczekiwanych +75tys.
  • US: Przeciętne godzinowe zarobki wzrosły w sierpniu o 1,9% w skali roku oraz spadły o 0,1% w ujęciu miesięcznym
  • Switz: W II kwartale zatrudnienie w Szwajcarii spadło
  • GE: Indeks PMI z sektora usług spadł w sierpniu do poziomu 51,1pkt. z 52,9pkt.
  • E-Z: Indeks PMI z sektora usług spadł w sierpniu do poziomu 51,5pkt. z 51,6pkt.
  • UK: Indeks PMI z sektora usług spadł w sierpniu do poziomu 51,1pkt.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: