eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Steve Jobs, Warren Buffett i Ben Bernanke

Steve Jobs, Warren Buffett i Ben Bernanke

2011-08-26 19:20

Przeczytaj także: Światowa gospodarka - coraz mniej wiary w pomoc

Azja i Ameryka Łacińska


Prezydent Chin Hu Jintao "nie jest zaniepokojony sytuacją w strefie euro" i w dalszym ciągu "ma zaufanie" do wspólnej waluty europejskiej mimo kłopotów z narodowymi budżetami. Prezydent Francji zapowiada, że listopadowy szczyt G20 zadecyduje o niezbędnych decyzjach dla ozdrowienia światowej gospodarki, a Chiny grają w tym procesie "znaczącą rolę". Mówi się o możliwości włączenia juana do systemu Specjalnych Praw Ciągnienia (SDR) Międzynarodowego Funduszu Walutowego. SDR jest rozrachunkową jednostką pieniężną MFW, obecnie liczoną z koszyka czterech walut - amerykańskiego dolara, euro, japońskiego jena i funta szterlinga. W oczekiwaniu na piątkowe przemówienie w Jackson Hall, Chiński indeks Shanghai Composite kończy piątkowe notowania na poziomie 2611 pkt., czyli w perspektywie tygodnia ponad trzy proc. wzrostem względem 2533 pkt. tydzień temu.

Rating „kraju kwitnącej wiśni” spadł z poziomu Aa3 do Aa2. Agencja ratingowa Moody's argumentuje swoją decyzję rosnącym zadłużeniem kraju i słabymi perspektywami dla wzrostu gospodarczego. Obniżka nastąpiła na kilka dni przed spodziewaną dymisją premiera Naoto Kana. Dług publiczny Japonii przekracza 200 proc. PKB, a gospodarka w II kwartale skurczyła się o 1,3 proc.. Mimo niskich obrotów Nikkei 225 kończy w perspektywie tygodnia na poziomie 8800 pkt. czyli ponad 80 pkt. powyżej zamknięcia tydzień temu co stanowi wzrost o prawie 1 proc.

Rząd Brazylii poinformował w piątek, iż prognozuje, że gospodarka tego kraju wzrośnie o 3,7 proc. w tym roku czyli poniżej 4 proc. według wcześniejszych danych. Przed piątkową wypowiedzią prezesa FED indeks Bovespa kończy w perspektywie tygodnia minimalnie na plusie.

Jan Żuralski

Surowce


Za nami dość ciekawy tydzień na rynkach surowcowych. Wydarzeniem tygodnia jest korekta na rynku złota oraz odbicie cen surowców przemysłowych. Ogólnie patrząc na rynek nadal utrzymuje się niepewność na rynkach finansowych i obawy o rozwój gospodarki światowej. W piątkowe popołudnie dowiemy się co amerykański FED będzie chciał zrobić aby uzdrowić sytuację. To będzie miało kluczowy wpływ na to jak skończy się tydzień na rynku surowcowym. Sentyment do rynku surowcowego jest nadal negatywny. Nadal dominuje strach, a kolejne agencje tną prognozy dla wzrostu gospodarki światowej. Nie pozostanie to bez echa na rynkach surowcowych, gdyż spowolnienie wzrostu spowoduje ograniczenie popytu na surowce. Dla rynku ropy kluczowe były wydarzenia w Libii, gdzie powstańcy są coraz bliżej zażegnania konfliktu, co pozwoli uwolnić ograniczone obecnie moce produkcyjne tego kraju. To dało impuls do spadku cen w myśl zasady „większa podaż, niższa cena”. Ropa naftowa typu Crude kończy tydzień jednak na plusie (ponad 2 procent) a baryłka kosztuje 84 dolary. Wzrosty obserwowaliśmy również na miedzi, która zdrożała w ciągu ostatnich pięciu dni również o ponad 2 procent. Tona tego metalu na Londyńskiej Giełdzie Metali kosztuje 9025 dolarów. Ostatnie wzrosty na rynku złota wywołały chęć realizacji zysków na złocie, które od szczytu spadło już 12 procent. W skali tygodnia złoty kruszec spadł 4,5 procent a uncja wyceniana jest na 1770 dolarów.

Tomasz Ray-Ciemięga

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: