eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rating funduszy inwestycyjnych VII 2011

Rating funduszy inwestycyjnych VII 2011

2011-08-03 13:26

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych VI 2011


Ze stratą, ale względnie mniejszą od większości kategorii funduszy akcji, lipiec zakończyły fundusze akcji europejskich rynków wschodzących (-1,7 proc.). W portfelach takich funduszy największy udział mają tradycyjnie spółki rosyjskie i tureckie. Akcje tureckie w lipcu co prawda potaniały, ale rosyjskie zanotowały ponad 3-proc. wzrost, na co wpływ miał wzrost cen surowców, głównie ropy i gazu, na wydobyciu których opiera się rosyjska gospodarka. Warto tu dodać, że w czołówce funduszy dominowały właśnie te inwestujące generalnie na rynku surowców oraz specjalizujących się w złocie i lub rynku rosyjskim jako takim.

Jednak nie wszystkie kategorie funduszy akcji przyniosły uczestnikom w ubiegłym miesiącu straty. Do chlubnych wyjątków należą fundusze akcji globalnych rynków wschodzących (+0,3 proc.) oraz akcji azjatyckich bez Japonii (+1,1 proc.). W jednym i drugim przypadku na taki stan rzeczy wpłynęły wspomniane wzrosty na giełdzie rosyjskiej oraz giełdach azjatyckich rynków wschodzących, w tym oczywiście w grających główne skrzypce Chinach (indeks SSE B zyskał 3,8 proc.). Skalę wzrostów powstrzymały spadki w Indiach i Brazylii.

Przy słabości funduszy akcyjnych oraz mieszanych osłabienie złotego względem EUR (o 0,65 proc. wg kursu średniego NBP) i USD (o 2,15 proc.) spowodowało, że na szczycie tabeli z wynikami uplasowały się fundusze papierów dłużnych denominowanych w tych właśnie walutach. Najwyższą średnią stopę zwrotu przyniosły więc fundusze dłużne dolarowe (2,4 proc.), dłużne zagraniczne (1,8 proc.) oraz dłużne europejskie uniwersalne (1,1 proc.).

Lipiec był kolejnym, trzecim miesiącem z rzędu, który był korzystny dla osób posiadających jednostki uczestnictwa funduszy inwestujących w polskie obligacje. W czerwcu inflacja spadła w Polsce do poziomu 4,2 proc. z wcześniejszych 5 proc. odnotowanych w maju. Rynek oczekiwał co prawda spadku, ale nie tak gwałtownego. Pozytywnie na rynek wpłynęły też dane o braku deficytu obrotów bieżących w maju i wykonaniu budżetu w czerwcu. Dzięki temu ceny polskich papierów wzrosły (rentowności spadły), na czym skorzystały fundusze i ich klienci. Fundusze dłużne uniwersalne średnio zanotowały zysk w wysokości 0,4 proc., a dłużne papierów skarbowych 0,5 proc. W skali trzech miesięcy zyski wynoszą już, odpowiednio: 2,3 i 2,4 proc., co – jak na tę kategorię produktów – jest wynikiem całkiem przyzwoitym.

Fundusze akcji polskich

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: