eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Struktura walutowa kredytów hipotecznych

Struktura walutowa kredytów hipotecznych

2011-08-01 09:52

Struktura walutowa kredytów hipotecznych

Struktura walutowa wartości nowoudzielanych kredytów I kwartał 2009 - I kwartał 2011 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Tendencje udziału poszczególnych walut w strukturze kredytów hipotecznych są głównie efektem sytuacji makroekonomicznej. Duży wpływ miał kryzys gospodarczy w latach 2008-2009, w szczególności polityka banków w zakresie udzielania kredytów hipotecznych w poszczególnych walutach, przepisy Komisji Nadzoru Finansowego ograniczające podaż kredytów walutowych, a także skłonność Polaków do ponoszenia ryzyka walutowego. Obecnie w strukturze walutowej kredytów hipotecznych istotnie zwiększył się udział złotego. Pomimo tego, wg najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego z maja br., ponad 60% wartości wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych stanowią te denominowane w walutach obcych, z czego aż 86% we franku szwajcarskim - informuje Dom Kredytowy Notus.

Przeczytaj także: Kredyt w złotówkach już nie jest najdroższy

fot. mat. prasowe

Struktura walutowa wartości nowoudzielanych kredytów I kwartał 2009 - I kwartał 2011 r.

Struktura walutowa wartości nowoudzielanych kredytów I kwartał 2009 - I kwartał 2011 r.

Wg danych Związku Banków Polskich i AMRON-SARFiN, w strukturze walutowej nowoudzielanych kredytów hipotecznych, już od III kwartału 2010 r. zauważalny jest wzrost udziału kredytów w złotówkach. W I kwartale 2011 r. waluta krajowa stanowiła 80,6% wartości całej puli. Wynika to głównie z obniżającego się udziału kredytów hipotecznych zaciągniętych w Euro, który sukcesywnie maleje od III kwartału 2010 r. Udział waluty szwajcarskiej, od IV kwartału 2010 r. pozostaje natomiast na niezmienionym poziomie 6,10%.

W przypadku struktury walutowej nowoudzielanych kredytów na przestrzeni lat 2008-2010, udział złotego znacznie się zwiększył. Przełomowy dla krajowej waluty był rok 2009, w którym zaangażowanie wzrosło do prawie 73%. W 2010 r. zaobserwowano dalszą tendencję wzrostową – udział złotego osiągnął prawie 75%. Było to głównie wynikiem większej dostępności kredytów w bankach oraz marż pozostających na niskim poziomie.

W latach 2009-2010 zanotowano również wzrost udziału kredytu hipotecznego zaciąganego w Euro. Jeszcze w 2008 r. zaangażowanie tej waluty nie przekraczało 1%, aby w 2009 r. osiągnąć już ponad 9%. W ubiegłym roku udział Euro zwiększył się do 20%. Wzrost zainteresowania kredytem w tej walucie jest związany z większą dostępnością kredytu w bankach, niskimi stopami procentowymi oraz perspektywą wejścia Polski do strefy Euro.

fot. mat. prasowe

Struktura walutowa rynku kredytów hipotecznych (nowoudzielanych) w Polsce w latach 2008-2009

Struktura walutowa rynku kredytów hipotecznych (nowoudzielanych) w Polsce w latach 2008-2009

Najbardziej stratny pozostaje frank szwajcarski, który zanotował, w latach 2008-2010, znaczne zmniejszenie udziału w całym portfelu udzielanych kredytów hipotecznych. Jeszcze w 2008 r. ponad 68% wartości zadłużenia się Polaków było w tej walucie. W kolejnym roku udział zmniejszył się do 17%, aby w 2010 r. zanotować kolejny spadek do 5%. W przypadku franka szwajcarskiego, ograniczona jest oferta banków, marże pozostają na stosunkowo wysokim poziomie, zaostrzone są również wymagania w porównaniu do pozostałych walut. Nawet niskie stopy procentowe nie zachęcają Polaków do zadłużania się w walucie, która ostatnio znacznie umacnia się w stosunku do złotego.

Mimo znacznego zwiększenia się udziału złotego w strukturze walutowej nowoudzielanych kredytów hipotecznych, nadal przeważająca większość stanowią kredyty mieszkaniowe denominowane w walutach obcych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: