eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wall Street - poprawa nastrojów w ostatnim tygodniu

Wall Street - poprawa nastrojów w ostatnim tygodniu

2011-07-01 18:29

Przeczytaj także: Banki centralne kontynuują zacieśnianie polityki pieniężnej

Azja i Ameryka Łacińska


Dynamika produkcji słabnie w większości rynków rozwijających, począwszy od Chin skończywszy na Europie, sprawiając władzom monetarnym sporą zagadkę: czy zacieśniać dalej politykę pieniężną w walce z inflacją?! Chiński indeks produkcji spadł do najniższych poziomów notowanych wcześniej w lutym 2009. W Japonii kataklizm spowodował, że gospodarka w drugim kwartale zamarła, a dynamika produkcji w Indiach czy Meksyku lekko się osłabiła. Takie kraje jak Brazylia, Tajlandia czy Korea Południowa dalej dynamicznie się rozwijają, ale rozpoczęte już zacieśnianie polityki pieniężnej pozwala sądzić, że również w tych krajach zobaczymy spowolnienie. Po piątkowych danych Chińskiego PMI widać, że inwestorzy oceniają za mało prawdopodobne dalsze interwencje banku centralnego Kraju Środka. W perspektywie tygodnia najlepiej zachowywał się rynek w Kraju Kwitnącej Wiśni, indeks Nikkei 225 zyskał 3,25 proc. i osiągnął w piątek poziom 9868 pkt. głównie za sprawą bardzo optymistycznych danych o produkcji. Indyjski Sensex wzrósł o prawie 3 proc. do poziomu 18757 pkt. Brazylijska Bovespa zyskała 2,5 proc., a Chiński Shanghai Composite zyskał tylko pół proc. w oczekiwaniu przez większość tygodnia na odczyt PMI z tego kraju. Wraz z przegłosowaniem w Grecji planu "cięć" inwestorom poprawiał się nastrój i spadała awersja do ryzyka, która szczyt osiągnęła po piątkowym odczycie ISM w przemyśle USA. Początek przyszłego tygodnia powinien przynieść kontynuację napływu nowego kapitału na rynki rozwijające.

Jan Żuralski

Surowce


Rynek surowców zanotował bardzo dynamiczny tydzień. Po wcześniejszej korekcie na rynku ropy w ostatnich dniach trend uległ odwróceniu. Cena baryłki ropy typu Bren, w trakcie tygodnia była wyższa nawet o 10%, by ostatecznie zakończyć tydzień ponad 5-proc. wzrostem. Wbrew oczekiwaniom, uwalnianie zapasów ropy przez Międzynarodową Agencję Energetyczną poskutkowało zaledwie kilkudniowym spadkiem cen. W środę przedstawione zostały niekorzystne dane dotyczące zapasów tego ważnego surowca. W bieżącym tygodniu zapasy ropy zmniejszyły się o 4,4 mln baryłek, podczas gdy prognozy mówiły o spadku o zaledwie 1 mln baryłek. Po tej informacji cena baryłki ropy spod dna Morza Północnego wzrosła nawet do 113 dol. Jednak niekorzystne dane makroekonomiczne i obawy o spowalniający wzrost gospodarczy na świecie spowodowały presję na spadek cen, co można było zauważyć pod koniec minionego tygodnia.

Wręcz identyczna sytuacja panowała na rynku miedzi. Po okresie długiej konsolidacji w okolicach 9000 dolarów, kurs tego surowca wybił się górą i osiągnął ceny spot na poziomie ponad 9400 dol. za tonę. Cena surowca znalazła się w okolicach spadkowej linii trendu - jej przebicie (ok. 9500 dol.) oznaczać będzie otwartą drogę do bicia kolejnych rekordów. Trzeba jednak zauważyć, że taki rozwój wydarzeń jest mało prawdopodobny, biorąc pod uwagę dane o spowalniających gospodarkach Chin i USA, największych importerów miedzi. Jak wynika z opublikowanych 1 lipca danych, w czerwcu aktywność chińskiego sektora przemysłowego rosła w najwolniejszym tempie od 28 miesięcy, a to na pewno nie wróży dobrze na przyszłość.

Złoto, jako "bezpieczna przystań" na niepewne czasy, zanotowało na początku tygodnia silny wzrost. Jego przyczyną były oczywiście obawy o pozytywne zakończenie kryzysu zadłużeniowego w krajach PIIGS, a przede wszystkim w Grecji. Jednak tuż po przyjęciu ustaw oszczędnościowych, apetyt na ryzyko wzrósł, a cena złota spadła. Ostatecznie ten cenny kruszec zamknął tydzień niewielkim spadkiem.

Paweł Mielcarek

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: