eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Czym jest bitcoin?

Czym jest bitcoin?

2011-06-14 13:24

Przeczytaj także: Bitcoin - globalna rewolucja finansowa


Wnioski:
  1. Bitcoin to nie waluta, to znakomity protokół do przesyłania gotówki.
  2. Zmienność kursu, płytkość rynku i niepewne warunki wymiany sprawiają, że wycena przyszłej wartości jest niemożliwa.
  3. Mechanizm adopcji systemu, polegający na łatwym generowaniu monet na początkowym etapie i zwiększaniu trudności tej operacji w miarę wzrostu liczby użytkowników, to klasyczny model piramidy finansowej. W interesie osób, które „wykopały” Bitmonety w pierwszych miesiącach funkcjonowania systemu, jest by do przedsięwzięcia dołączały rzesze nowych graczy wierzących w ideę waluty bez udziału chciwych banków i urzędników. Przy względnie stabilnej podaży, szybki wzrost popytu oznacza, że cena rośnie w kosmos – abstrakcyjne zapisy z ekranu monitora nabierają realnej wartości, ponieważ znajdują się chętni zamieniający BTN na konkretny towar lub inne waluty. Każdy inwestor odwiedzających internetowe fora spotkał się wcześniej z identycznym schematem, w tym przypadku tzw. spółek śmieciowych.
  4. Długoterminowa inwestycja w jednostki Bitcoin na obecnym etapie mija się z celem, ponieważ system nie spełnia najważniejszych funkcji waluty.
  5. Bitcoin to raj dla szarej strefy. Największe zalety systemu są jednocześnie jego największymi wadami.
  6. Otwarta infrastruktura Bitcoin będzie w najbliższym czasie źródłem wielu innowacji, jednak utworzenie nowych jednostek zamiennych (BTN zamiast wykorzystania technologii do usprawnienia wymiany powszechnie akceptowanych walut) będzie czynnikiem hamującym rozwój systemu.
  7. Wbudowany mechanizm deflacji (maksymalna ilość bitmonet w obrocie nigdy nie przekroczy 21 mln sztuk) nie uwzględnia fluktuacji popytu i zmian prędkości obiegu pieniądza wewnątrz systemu i tym samym nie zapewnia stabilności systemu w długim terminie. Analogicznie do gospodarki – rynek nie jest przygotowany na szoki takie, jak „run na banki” (zamknięcie największych giełd), spadek populacji (mniej użytkowników) lub recesję (mniej transakcji). Podaż pieniądza powinna mieć możliwość dostosowania się do zewnętrznych warunków, w pewnych przypadkach drukowanie pieniądza jest ostatnią deską ratunku.
  8. Ze wzrostem liczby użytkowników wzrośnie liczba nadużyć. Użytkownicy chcący ominąć pośredników i zawierać anonimowo transakcje będą musieli, podobnie jak każdego dnia banki, stawić czoła wirusom, trojanom i hackerom.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: