eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji - marazm trwa

Rynek akcji - marazm trwa

2011-05-27 18:26

Przeczytaj także: Rynki akcji - złe dane pretekstem dla odreagowania?

Europa Zachodnia


Mimo kolejnych wieści z zagrożonych fiskalnie państw grupy PIIGS obecna od jakiegoś czasu korekta na rynkach Starego Kontynentu w dalszym ciągu ma łagodny przebieg. Główne zachodnioeuropejskie indeksy w ujęciu tygodniowym zgodnie wylądowały na lekkich minusach.

W ostatnich kilku dniach uwagę inwestorów przyciągały komunikaty agencji ratingowych. O ile obniżenie przez Fitch ratingu Grecji i Belgii przeszło bez echa, o tyle obniżenie przez Standard & Poor’s perspektywy ratingu Włoch wprowadziło trochę niepokoju na rynki. Oczywiście niższa perspektywa nie oznacza automatycznie niższego ratingu, jednakże ostatnie wieści każą bacznie obserwować takie kraje jak Włochy i Hiszpania pod kątem ich fiskalnych kłopotów. Wracając do Grecji, rząd w Atenach tak bardzo chce oddalić widmo ewentualnej restrukturyzacji swojego zadłużenia, że w ostatnich dniach podjął rozpaczliwą decyzję wyprzedaży narodowego majątku. Czy przyniesie to zamierzony skutek, pokażą najbliższe miesiące.

Z danych makro na uwagę zasłużyły wprawdzie gorsze od prognoz majowe odczyty PMI w strefie euro w przemyśle i usługach, jednakże w dalszym ciągu pozostające powyżej granicy 50 pkt oddzielającej gospodarczą prosperitę od recesji. Tydzień dobiega końca w spokojnych nastrojach, co potwierdza, że inwestorzy pogodzili się z przedłużającą się łagodną korektą. Jeśli w najbliższych tygodniach nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, to odbywająca się obecnie realizacja zysków za jakiś czas może być dobrym pretekstem do powrotu na rynek akcji, co tylko potwierdzi długoterminowy trend wzrostowy na europejskich parkietach.

Piotr Trzeciak

Surowce


Tydzień na rynkach surowcowych kończy się wzrostem cen. Najważniejszym czynnikiem pchającym notowania ku północy jest sytuacja na rynku walutowym. Słabnący dolar do euro wymusza presję na ceny surowców. Najmocniej zdrożała miedź, która pomimo, że w poniedziałek traciła już ponad 3 procent to zdołała w piątek wyprowadzić ceny nad kreskę. Tona metalu na giełdzie w Londynie kosztuje 9115, co w odniesieniu do poprzedniego tygodnia oznacza wzrost o prawie 2 procent. Ciekawie kształtowała się sytuacja na rynku ropy naftowej. Pomimo bardzo optymistycznego raportu Goldman Sachs odnośnie rynków surowcowych, nie obserwowano jakiś poważniejszych ruchów cenowych. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno ta instytucja finansowa rekomendowała chwilowe wyjście z rynku ropy celem ochrony kapitału przed korektą. Była to nic innego jak samospełniająca się przepowiednia. Teraz gdy Goldman zmienił zdanie nie widać konkretnych idących za tym działań inwestorów. Ropa naftowa w ujęciu tygodniowym drożeje o niecały 1 procent, a baryłka w Nowym Jorku kosztuje 100 dolarów za baryłkę. Na rynku złota dała o sobie znać niska zmienność. Można napisać, że praktycznie niewiele się działo. Patrząc szerzej na rynek złota można stwierdzić, że zapoczątkowana na przełomie kwietnia i maja dobiega końca, a wyceny zaczynają powoli, lecz systematycznie się podnosić. W piątkowe popołudnie uncja złota wyceniana była na 1525 dolarów

Tomasz Ray-Ciemięga

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: