eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Ceny surowców w centrum uwagi

Ceny surowców w centrum uwagi

2011-05-13 18:20

Przeczytaj także: Rynek surowcowy - potężna korekta

Azja i Ameryka Łacińska


Na końcówce piątkowych notowań kolor zielony dominował na większości giełd w regionie Pacyfiku. Może za wyjątkiem Japonii, gdzie Nikkei225 stracił 0,7 proc. Indeks Shanghai Composite wzrósł o 1 proc., a indeks w Hong Kongu zyskał 0,7 proc. Główną przyczyną pozytywnego sentymentu dla inwestorów były rosnące oczekiwania co do końca zacieśniania polityki pieniężnej w tym roku. Zwłaszcza, po tym jak Bank centralny Kraju Środka podniósł w czwartek stopę rezerwy obowiązkowej dla banków już po raz piąty od stycznia.

W Japonii koncern Tohoku Electric Power Co zniżkował o 6,9 proc., po tym jak poniósł wydatki wysokości 1,3 miliarda dolarów w związku z marcowym kataklizmem. Tokyo Electric Power spadło o 5,4 proc. po informacjach, iż odkryto dziury w dnie zbiornika ciśnieniowego reaktora atomowego. Japoński, drugi co do wielkości kapitalizacji rynkowej, bank Sumitomo Mitsui Financial, stracił na wartości 3,8 proc., a jego największy przeciwnik Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. zniżkował o 2,8 proc. po wypowiedzi szefa Sekretariatu Rady Ministrów Yukio Edano, który oznajmił, że nie będzie dodatkowego finansowania elektrowni atomowych ze środków podatników, jeżeli banki nie zrestrukturyzują części zadłużenia, które było zaciągnięte przed 11 marca 2011 roku.

Indeks MSCI Asia Pacific stracił od początku roku około 1 proc., podczas gdy indeksy S&P 500 i Stoxx Europe 600 zyskał po 7,2 proc i 2,2 proc. Średnia wycena wskaźnikowa azjatyckich akcji to 13,4x(razy) szacowane roczne przyszłe zyski w porównaniu do wskaźnika 13,6x dla S&P 500 i 11.3x dla Europejskich Stoxx 600. Wydaje się, że w obliczu korekty na rynku surowca druga połowa roku będzie należała do Azji i to ten rynek stanie się główna siła napędową większości światowych indeksów.

Władze monetarne w Chile i Peru podniosły w czwartek główne stopy procentowe. W obawie przed inflacją, która mogłaby się wyrwać spod kontroli głównie za sprawą bardzo silnego lokalnego popyt oraz globalnego poziomu cen surowców. Zacieśnianie polityki monetarnej nie powinno gwałtownie zachwiać pozycją Chile jako lidera wzrostu gospodarczego w regionie. Ceny dóbr konsumpcyjnych największej gospodarki regionu Ameryki Południowej, Brazylii w kwietniu po raz pierwszy od czerwca 2005 roku naruszyły poziom 6,5 proc. Realizując załażenia polityki pieniężnej „kraju samby”, podniesiono stopę odniesienia Selic o 1,25 proc. do poziomu 12 proc. Monetarni decydenci mają wystarczająco dużo determinacji, aby inflacja powróciła do poziomu 4,5 proc już w przyszłym roku. Brazylijska Bovespa kończy tydzień lekko pod kreską.

Jan Żuralski

Surowce


Tydzień na rynkach surowcowych stał pod znakiem odreagowania zeszłotygodniowych spadków cen. Zarówno ropa, miedź jak i złoto drożały, ale przy bardzo dużej zmienności.

Kontrakty na ropę typu Crude podniosły swoje notowania o 2%, a na giełdzie w Nowym Jorku wyceny oscylują wokół 100 dolarów za baryłkę. Miedź na giełdzie w Londynie podrożała o 1,5 procent, osiągając pułap 8883 dolary za tonę. Z kolei ceny złota wzrosły o około 1 procent, natomiast uncja wyceniana jest na 1505 dolarów.
Jednym z powodów takiego zachowania się cen jest sytuacja techniczna rynku, gdzie po spadkach zazwyczaj przychodzi reakcja zwrotna. Ponadto, inwestorzy dużą uwagę przywiązują do danych inflacyjnych z Chin, po których ponownie podniesiono stopę rezerw. Jest to efektem dopasowywania stopy do inflacji, która obecnie w Państwie Środka wynosi 5,3 procent – skutkiem ma być schładzanie gospodarki, a tym samym spadek popytu na surowce. Ponadto, Międzynarodowa Agencja Energii w opracowanym raporcie obniżyła prognozę wzrostu tempa popytu dla rynku ropy naftowej. Oznacza to, że popyt będzie rósł, ale mniej niż zakładano, a przekroczenie ceny 4 dolarów za galon na stacjach benzynowych w USA będzie dodatkowo wywierać presję na popyt. W obecnych realiach rynkowych trudno jest stawiać prognozę, w którym kierunku pójdą ceny. Wiele do zrobienia na tym rynku mają amerykańskie fundusze hedgingowe, które, zamykając w poprzednim tygodniu swoje długie pozycje na surowcach, doprowadziły do zdynamizowania spadków cen. Wydaje się, że inwestorom przydałaby się refleksja, a rynkowi odpoczynek i krótki trend boczny. Jednak przy obecnej nadpłynności rynku wydaje się to mało prawdopodobne.

Tomasz Ray-Ciemięga

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: