eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Spłata kredytu: jak uniknąć kłopotów?

Spłata kredytu: jak uniknąć kłopotów?

2011-05-02 11:56

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Lat tłustych lub chudych - tego nie wiemy, gdyż w obecnych czasach coraz trudniej jest nie tylko prognozować, ale i planować naszą przyszłość. Jednak na ratę pieniądze mieć musimy. Czy bank pomoże, gdy znajdziemy się w dołku? Na to raczej nie liczmy - informują specjaliści porównywarki finansowej Comperia.pl.

Przeczytaj także: Gdy spłata kredytu hipotecznego to problem

Gdy bank zdecyduje się pożyczyć nam pieniądze, będzie oczekiwał jednego: regularnych i terminowych spłat. W momencie występowania o kredyt, nasza sytuacja finansowa jest dobra – co miesiąc na konto wpływa pensja, a niekiedy pracodawca nagradza nas premią lub w jakiś inny sposób w naszej rodzinie pojawia się dodatkowy dochód. Problem powstaje, gdy pracy zaczyna brakować. A przecież decyzja wzięcia na swe barki kredytu skutkuje tym, że musimy go regularnie spłacać. Niezależnie od tego, w jakiej akurat jesteśmy sytuacji finansowej, bank będzie oczekiwał spłacania rat zgodnie z harmonogramem. I to jest fakt, który możemy przyjąć za pewnik. Równie pewne są wydatki na żywność i utrzymanie oraz konieczność opłacenia rachunków.

Biorąc kredyt na 20 lub 30 lat, musimy liczyć się z tym, że przyjdzie się nam zmierzyć, zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi wydarzeniami, takimi jak małżeństwo lub rozwód, zmiana pracy lub jej utrata itp. Lista sukcesów i porażek jest długa, a to którymi punktami wypełni się nasz życiorys, w coraz mniejszym – jak twierdzą pesymiści – zależy od nas. Jednocześnie, jak utrzymują optymiści, nigdy nie jest tak źle, aby nie mogło by gorzej. Wszystko, co nam się przydarza wpływa lub będzie wpływać na naszą kondycję ekonomiczną, a przed wieloma wydarzeniami nie sposób się zabezpieczyć. Zresztą ubezpieczanie się nie zawsze ma sens.

Nie ma na ratę i co dalej?

Windykacja. U każdego kredytobiorcy to słowo podnosi ciśnienie. Konsekwencje niespłacania rat nie są przyjemne – bank rozpoczyna proces windykacji, a w skrajnych przypadkach będzie chciał nawet zlicytować nasze mieszkanie, jeśli nie będzie innego sposobu spłaty kredytu. Spłacanie rat z opóźnieniem to również powód do zmartwień, choć mniejszych. Trzymiesięczne zaleganie z nimi oznacza umieszczenie naszych danych osobowych w Biurze Informacji Kredytowej, w rubryce pt. „niesolidny dłużnik”.

Dlatego warto jest naprawdę postarać się, by spłacanie comiesięcznych rat było niezagrożone - radzi Comperia.pl Najlepszym i niewymagających wielkiego wysiłku sposobem jest gromadzenie oszczędności, aby w razie potrzeby można je było przeznaczyć na obsługę kredytu. Należy też pamiętać o rodzinie, która często jest w stanie nam pomóc – lecz nie czyni tego, bo… nie potrafimy zwracać się do bliskich o pomoc. Jednym nie pozwala na to ich duma, inni nie wiedzą, jakich argumentów użyć, aby ich prośba była skuteczna. A czy jest jakiś sposób, by pomocną dłoń w naszym kierunku wyciągnął… bank?

Rozwiązanie - ubezpieczenie

Wiele banków razem z kredytem hipotecznym oferuje swoim klientom możliwość ubezpieczenia się od ryzyka utraty pracy. Takie ubezpieczenie gwarantuje, że w przypadku, gdy zostaniemy zwolnieni z pracy towarzystwo ubezpieczeniowe będzie płaciło raty kredytu hipotecznego za nas. Najczęściej przez okres 6 lub 12 miesięcy. Jest to na tyle długi czas, że mamy szansę znaleźć sobie inną pracę, stanąć finansowo na nogi i wznowić samodzielne spłacanie zobowiązań.

Jednak uwaga – ubezpieczenie nie obejmuje sytuacji, w których sami zdecydujemy się złożyć wypowiedzenie lub kiedy umówimy się z pracodawcą na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą mieć pewność, że utrata pracy nastąpiła nie z winy klienta lub też nie była sposobem na uzyskanie odszkodowania w postaci spłaty raty. Taka polisa obejmuje bowiem tylko te sytuacje, w których utrata pracy nie wiązała się z celowymi działaniami klienta. Ubezpieczeniem można też objąć ryzyko upadku prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: