eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słabe dane makro nie przeszkadzają inwestorom

Słabe dane makro nie przeszkadzają inwestorom

2011-04-13 13:24

Słabe dane makro nie przeszkadzają inwestorom

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Główna para walutowa po raz kolejny podążyła wczoraj w kierunku północnym. Euro umocniło się w stosunku do dolara do 15-miesięcznych maksimów. Stało się tak pomimo niekorzystnych dla wspólnej waluty danych fundamentalnych, co świadczy o wyjątkowej sile popytu na tej parze.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wobec USD osłabił się z kolei dolar kanadyjski. Głównym bodźcem dla tego spadku był komunikat po posiedzeniu Banku Kanady.

Indeks instytutu ZEW, mierzący oczekiwania co do przyszłych wyników w gospodarce niemieckiej, spadł z 14.1 do 7.6 punktu. Analitycy spodziewali się spadku, jednak o znacznie mniejszej skali, do poziomu 12 punktów. Niemieccy inwestorzy obawiają się jak widać skutków zacieśnienia polityki monetarnej, jak również kosztów udzielenia pomocy Portugalii, bardziej niż sądzono. Tych samych przyczyn należy się doszukiwać również w wyjaśnieniu silnego spadku indeksu ZEW dla szerokiej strefy euro (z 31.0 do 19.7 punktu). Mimo tych niekorzystnych danych, euro nadrobiło wczoraj z nawiązką straty do dolara z poniedziałku. Z łatwością pokonany został opór na wysokości 1.4480 i kurs dotarł aż do poziomu 1.4520. Kolejnym celem jest teraz strefa 1.4575-1.4600 i jeśli ten opór również zostanie sforsowany, droga do 1.50 będzie otwarta.

Kluczowe wydarzenia rozgrywały się wczoraj w Kanadzie. Rada tamtejszego banku centralnego podejmowała decyzję o wysokości stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami postanowiła utrzymać główną stopę procentową, stopę overnight, na poziomie 1.00%. Stopa po której bank centralny udziela pożyczek innym bankom jak i stopa po której przyjmuje od nich depozyty również pozostały bez zmian, odpowiednio 1.25% oraz 0.75%. Komunikat po zakończonym posiedzeniu wyraził jednak sporo obaw w stosunku do perspektyw kanadyjskiej gospodarki. Jako czynnik, który może stanowić istotny hamulec dla wzrostu gospodarczego, wskazano wyjątkowo silnego dolara kanadyjskiego. Analitycy nie oczekują interwencji Banku Kanady w kierunku osłabienia waluty, jednak w obliczu takiego komunikatu można przypuszczać , że podwyżka stóp również rychło nie nastąpi.

Najważniejsze wiadomości

  • CA: Stopy procentowe w Kanadzie bez zmian
  • US: Bilans handlu zagranicznego w lutym: -45.8 mld USD, prognoza: -44 mld USD
  • US: Indeks cen importu za marzec r/r: 9.7%, prognoza: 8.9%
  • CA: Bilans handlu zagranicznego w lutym: 0.0 mld CAD, prognoza: 0.7 mld CAD
  • UK: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w marcu: 0.7 tys., prognoza: -3 tys.
  • EZ: Produkcja przemysłowa w lutym r/r: 7.3%, prognoza: 8.0%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: