eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sprzedaż obligacji skarbowych II 2011

Sprzedaż obligacji skarbowych II 2011

2011-03-11 11:44

Sprzedaż obligacji skarbowych II 2011

Struktura sprzedaży obligacji w lutym 2011 (szt.) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wzrost oprocentowania wszystkich rodzajów obligacji detalicznych Skarbu Państwa, przyniósł w lutym wyraźny efekt w postaci znaczącego wzrostu zainteresowania tą formą lokowania kapitału. Inwestorzy indywidualni, do których kierowane są detaliczne papiery skarbowe, wydali na nie w ubiegłym miesiącu ponad 256 mln złotych. Było to o 133 proc. więcej niż w styczniu bieżącego roku, gdy obowiązywało jeszcze poprzednie - niższe - oprocentowanie.

Przeczytaj także: Sprzedaż obligacji skarbowych I 2011

fot. mat. prasowe

Struktura sprzedaży obligacji w lutym 2011 (szt.)

Struktura sprzedaży obligacji w lutym 2011 (szt.)

W lutym 2011 roku, nastąpiło wyraźne ożywienie na rynku obligacji detalicznych. Wzrost oprocentowania tych papierów skarbowych sprawił, że w ubiegłym miesiącu inwestorzy indywidualni, do których adresowana jest oferta Ministerstwa Finansów, kupili o 133 proc. więcej obligacji detalicznych niż w styczniu 2011 roku. Jednocześnie był to najlepszy wynik sprzedaży od marca ubiegłego roku.

W ubiegłym miesiącu inwestorzy wybierać mogli tradycyjnie pomiędzy czterema rodzajami obligacji detalicznych Skarbu Państwa, na które wydali łącznie 256,25 mln PLN. W ofercie znalazły się obligacje; dwuletnie z serii DOS0213, trzyletnie z nowej serii TZ0214, czteroletnie z serii COI0215 i dziesięcioletnie z serii EDO0221 – wszystkie z nowym, wyższym oprocentowaniem. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje dwuletnie, których sprzedano 962 269 sztuk za kwotę 96,23 mln PLN. Pod względem zainteresowania, na drugim miejscu uplasowały się obligacje dziesięcioletnie – inwestorzy indywidualni kupili 707 128 sztuk „dziesięciolatek” za sumę 70,71 mln PLN. Następne w kolejności były trzyletnie detaliczne papiery skarbowe – 540 915 sprzedanych obligacji za kwotę 54,1 mln PLN, oraz obligacje czteroletnie, których sprzedano 352 236 sztuk, za kwotę 35,22 mln PLN.

fot. mat. prasowe

Miesięczny wolumen sprzedacji obligacji detalicznych (w szt.)

Miesięczny wolumen sprzedacji obligacji detalicznych (w szt.)

Obligacje detaliczne Skarbu Państwa, oferowane indywidualnym inwestorom, to nie tylko uważana za najbezpieczniejszą na rynkach finansowych forma lokowania kapitału, ale także gwarancja atrakcyjnego oprocentowania. Do tego dochodzą jeszcze gwarancje Skarbu Państwa, który zapewnia całym swoim majątkiem wypłatę wkładu inwestycji wraz z narosłymi odsetkami. Wśród obligacji detalicznych szczególnie korzystnie prezentuje się inwestycja w „dziesięciolatki”. Inwestorów przyciąga do tych papierów wartościowych wysokie oprocentowanie, oraz możliwość (dzięki inwestowaniu za pośrednictwem Indywidualnego Konta Emerytalnego „Obligacje”) zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych.

- Inwestorzy szukający bezpiecznych zysków na wysokim poziomie na pewno powinni przyjrzeć się bliżej możliwościom inwestowania w obligacje detaliczne Skarbu Państwa, szczególnie obecnie, gdy ich oprocentowanie znacznie wzrosło – uważa Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Obligacje detaliczne oferują szerokie spektrum możliwości inwestycyjnych, zarówno pod względem czasu trwania inwestycji, jak również oprocentowania. Dodatkowo, gwarancją Skarbu Państwa objęty jest nie tylko wkład finansowy, ale także naliczone odsetki – dodaje Anna Suszyńska.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: