eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Nowa Zelandia i Australia w centrum uwagi

Nowa Zelandia i Australia w centrum uwagi

2011-03-10 12:44

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN

Na przeprowadzonej w dniu wczorajszym aukcji, Ministerstwo Finansów sprzedało dwuletnie obligacje skarbowe. Co niepokojące, rentowność okazała się znacznie wyższa niż na poprzedniej aukcji (5.11% wobec 5.03%). Początkowo polska waluta nieznacznie straciła, jednak po osiągnięciu poziomu 3.98 wobec euro, zachowywała się bardzo spokojnie. Dzisiaj rano miał miejsce kolejny impuls. Kurs EURPLN podążył w ślad za eurodolarem i teraz celem jest poziom 4.00. Na jego osiągnięcie jest duża szansa w dniu dzisiejszym.

EUR/USD

Główna para walutowa zanotowała nieznaczne wzrosty w dniu wczorajszym. Po obniżeniu ratingu Portugalii i osiągnięciu rekordowych poziomów rentowności przez obligacje 10-letnie tego kraju, na rynek wkroczył najprawdopodobniej EBC. Skupował on portugalski dług, stąd delikatne umocnienie euro zamiast silnego jego osłabienia.

Dzisiaj nad ranem, po obniżeniu ratingu Hiszpanii, euro nie wytrzymało jednak presji i kurs głównej pary walutowej spadł do 1.3805. Jest to ważny poziom z technicznego punktu widzenia. W pobliżu przebiega bowiem linia trendu wzrostowego trwającego od początku stycznia. Wiele zależeć będzie od tego czy inwestorzy dalej będą skupiać swoją uwagę na problemach krajów peryferyjnych. Jeśli tak, przełamanie trendu i pogłębienie spadków jest bardziej prawdopodobne od odbicia.

NZD/USD

Kurs NZDUSD spadł do poziomu 0.7340 na skutek wczorajszej decyzji Banku Nowej Zelandii. Spadki byłyby pewnie jeszcze głębsze, gdyby nie strefa wsparcia, usytuowana pomiędzy 0.7320 a 0.7350. Notowania mogą oscylować w najbliższym czasie w jej okolicach, jednak fundamenty (bardzo niepewna sytuacja gospodarcza w Nowej Zelandii i małe prawdopodobieństwo powrotu do ścieżki zacieśniania stóp procentowych w tym roku) wskazują na większe szanse jej pokonania niż odbicia na północ.

AUD/USD

Dane z australijskiego rynku pracy niewątpliwie zawiodły, jednak stopa bezrobocia utrzymała się na niskim poziomie 5%. Za spadek zatrudnienia odpowiadają przede wszystkim zwolnienia osób pracujących na pół etatu (spadek o 57.7 tys.). Pozytywnym sygnałem jest wzrost liczby osób zatrudnionych na cały etat (47.6 tys.).

Taka analiza powinna być pozytywnym (mniej negatywnym) sygnałem dla inwestorów, jeśli chodzi o inwestycje w AUD. Tym samym powinna hamować spadki, do których skłania wygenerowany sygnał analizy technicznej (przełamanie linii trwającego od początku grudnia trendu wzrostowego).

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: