eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Nowa Zelandia i Australia w centrum uwagi

Nowa Zelandia i Australia w centrum uwagi

2011-03-10 12:44

Nowa Zelandia i Australia w centrum uwagi

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Kluczowe wydarzenia dla rynku walutowego miały miejsce dzisiejszej nocy na kontynencie australijskim. Bank centralny Nowej Zelandii obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a opublikowane dane z rynku pracy w Australii były dużo gorsze od oczekiwań.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Nie mniej ciekawie rozpoczęła się dzisiejsza sesja w Europie. Po obniżeniu ratingu Hiszpanii przez agencję Moody's, główna para walutowa zanotowała silny spadek. Przed nami również bardzo ważne wydarzenie. O godzinie 13 decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Komitet Polityki Monetarnej w Wielkiej Brytanii.

W odpowiedzi na niedawne trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii, RBNZ obniżył stopy procentowe aż o 50 punktów bazowych. Komunikat po posiedzeniu banku wyrażał przede wszystkim wyrazy współczucia dla rodzin ofiar tej katastrofy. Szef banku Alan Bollard powiedział, że trudno w tym momencie oszacować jak duże i długotrwałe efekty trzęsienie wywrze na gospodarkę Nowej Zelandii, jednak jest przekonany, że będzie ono miało istotny negatywny wpływ. Tylko nieznaczna część inwestorów spodziewała się tak znaczącego cięcia kosztu pieniądza. Większość oczekiwała obniżki o 25 punktów bazowych. Po ogłoszeniu decyzji kurs NZDUSD wkroczył w krótkoterminowy trend spadkowy i do godziny 10 dzisiaj nad ranem stracił już 0.7%.

Jeszcze silniejszej deprecjacji, bo o 0.9% w stosunku do USD, uległ dolar australijski. Bezpośrednią przyczyną osłabienia tej waluty są opublikowane wczorajszej nocy dane z rynku pracy w Australii. W lutym, pracodawcy w tym kraju zmniejszyli zatrudnienie o 10.1 tys. osób. Prognozy mówiły o wzroście zatrudnienia o 21 tys. osób. Niewątpliwie czynnikiem, który miał istotny wpływ na takie, a nie inne zachowanie pracodawców, były podobnie jak w przypadku Nowej Zelandii, kataklizmy klimatyczne. Przypomnijmy, że na początku stycznia Australia doświadczyła powodzi, a w lutym przeszły przed ten kraj potężne cyklony. W opublikowanym niedawno raporcie Banku Australii oszacowano, że katastrofy te spowodują obniżenie tempa wzrostu PKB w I kwartale o jeden punkt procentowy.

Najważniejsze wiadomości

  • EZ: Rekordowe rentowności obligacji portugalskich
  • NZ: Bank Nowej Zelandii obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych
  • US: Tygodniowa zmiana zapasów ropy: 2.5 mln baryłek, prognoza: 0.6 mln baryłek
  • GE: Produkcja przemysłowa w styczniu m/m: 1.8%, prognoza: 1.7%
  • JP: PKB w IV kwartale kw/kw zannualizowany: -1.3%, prognoza: -1.2%
  • AU: Stopa bezrobocia w lutym: 5.0%, prognoza: 5.0%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: