eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta pod silną presją sprzedających

Polska waluta pod silną presją sprzedających

2011-03-07 13:36

Polska waluta pod silną presją sprzedających

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Ubiegły tydzień na głównej parze walutowej przebiegał pod wpływem dominacji euro. Najsilniejszy ruch obserwowaliśmy w czwartek, kiedy to szef EBC Jean Claude Trichet zasugerował możliwość podwyżki stóp procentowych już w kwietniu.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Niewiele zmieniły piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, chociaż stopa bezrobocia po raz kolejny spadła. Złoty nie może zaliczyć ubiegłego tygodnia do udanych. Para EURPLN po raz kolejny wzrosła do tegorocznych maksimów na poziomie 4.00. Piątek przyniósł lekkie odreagowanie, jednak polska waluta cały czas znajduje się pod silną presją sprzedających.

W lutym w sektorze pozarolniczym w USA przybyło 192 tys. miejsc pracy netto. Wynik ten był nieco niższy od oczekiwań, które na skutek dobrego wyniku raportu ADP oraz pozostałych ostatnich dobrych danych z amerykańskiej gospodarki, były mocno wygórowane i oscylowały w okolicach 196 tys. (średnia oczekiwań analityków ankietowanych przez Bloomberga). Wobec takich wieści euro zaczęło zyskiwać w stosunku do dolara. Jeszcze przed godziną 16 kurs przetestował poziom 1.40. Opór techniczny znajdujący się na tej wysokości okazał się jednak na razie zbyt silny dla kupujących. Niewątpliwie przeciwko znaczniejszemu osłabieniu dolara przemawiały odczyty pozostałych figur. Stopa bezrobocia spadła w lutym do 8.9% z 9.0% w styczniu podczas gdy spodziewano się wzrostu do 9.1%. W ciągu ostatnich trzech miesięcy bezrobocie spadło już o 0.9%. Dolarowi sprzyjała także rewizja danych z poprzedniego miesiąca. Okazało się bowiem, ze w styczniu przybyło 63 tys. miejsc pracy netto, a nie jak wcześniej szacowano 36 tys.

Poza danymi z rynku pracy w USA, piątek przyniósł jeszcze jedną istotną publikację. W Kanadzie Szkoła Biznesu im. Richarda Ivey'a podała, że aktywność w gospodarce (mierzona na podstawie wyników ankiety przeprowadzanej wśród menedżerów ds. zamówień) wzrosła z 41.4 do 69.3 punktu. Spodziewano się wzrostu do 50.6 punktu. Dolar kanadyjski umocnił się nieznacznie w stosunku do dolara amerykańskiego tuż po publikacji.

W tym tygodniu dwa banki centralne podejmą decyzję o stopach procentowych. Oczy inwestorów zwrócone będą przede wszystkim na Wielką Brytanię, gdzie o podwyżkach mówi się już od dłuższego czasu. Ciekawie powinno być też na posiedzeniu Banku Nowej Zelandii, gdzie po ostatnich wydarzeniach będzie rozważane zmniejszeniu kosztu pieniądza.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Zmiana miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w lutym: 192 tys., prognoza: 196 tys.
  • US: Stopa bezrobocia w lutym: 8.9%, prognoza: 9.1%
  • US: Zmiana miejsc pracy w sektorze prywatnym w lutym: 222 tys., prognoza: 200 tys.
  • US: Zamówienia w przemyśle w styczniu m/m: 3.1%, prognoza: 2.2%
  • CA: Indeks aktywności gospodarczej Ivey PMI: 69.3, prognoza: 50.6
  • AU: Ogłoszenia o pracę w lutym m/m: 1.2%, poprzednio: 3.0% (rewizja z 2.4%)

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: