eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Bezpieczna bankowość elektroniczna

Bezpieczna bankowość elektroniczna

2011-03-02 11:12

Przeczytaj także: Bezpieczny e-banking


5. Bank zawsze przeprowadzi naprawdę szeroko zakrojoną kampanię informacyjną, jeśli będzie zmieniał wygląd serwisu transakcyjnego. Nigdy nie zrobi tego nagle, z dnia na dzień, niespodziewanie dla klientów. Jeśli zatem witryna transakcyjna Twojego banku będzie inna niż zwykle, dowiedz się, czy faktycznie jakieś zmiany zostały naniesione, czy może to hakerzy „pobawili” się w tzw. phishing, czyli stworzyli stronę niemal identyczną do bankowej.

6. Używaj dobrych, sprawdzonych i zawsze zaktualizowanych programów antywirusowych, a najlepiej także innych narzędzi, typu firewall, program anty-spyware albo program do wykrywania phishingu.

7. Hasła do konta. „Trąbi” się o tym wciąż, że ludzie używają haseł typu „qwertyuiop”, „123456789”, „iloveyou”, „krzysiek”. To są BARDZO PROSTE hasła, i jeśli nie chcesz, aby ktoś wszedł na Twoje konto bankowe (ta sama uwaga tyczy się zresztą także choćby poczty elektronicznej czy portali społecznościowych), postaraj się o coś bardziej oryginalnego. Ale uwaga! Nigdy, przenigdy nie używaj tego samego hasła do banku i do innych stron! Inna sprawa, że same banki robią wiele, aby wykrzesać z użytkowników trochę kreatywności przy wymyślaniu hasła. Każą mieszać litery z cyframi, nie pozwalają na kilka takich samych znaków obok siebie. Niektóre stosują tzw. hasła maskowane, a więc żądają od klienta podczas logowania podania tylko kilka znaków z hasła. Za następnym logowaniem proszą o inne znaki. W ten sposób haker przechwyci tylko część hasła, a nie całość. Jeszcze inne banki hasło podają klientowi same – za pomocą tokena, zmieniane co minutę.

8. Nigdy nie loguj się do bankowości elektronicznej z komputera albo sieci, co do bezpieczeństwa której masz wątpliwości. Chodzi m.in. o sieci publiczne. Kafejki internetowe odpadają.

9. Strzeż loginu i hasła do konta jak oka w głowie. Nie noś karteczki z nimi w portfelu, nie zapisuj ich sobie w książce adresowej telefonu komórkowego, nie wieszaj kartki z tymi informacjami naprzeciwko kamerki internetowej.

10. Niektóre banki oferują też limit dzienny bądź miesięczny sumy przelewów. Może warto go oszacować i ustanowić – wtedy haker nie wyczyści nam całego konta.

11. Jeśli kończysz pracę na swoim koncie, kliknij „wyloguj”, a nie po prostu zamykaj okno wyszukiwarki.

12. Może wyda się to śmieszne, ale nigdy nie podawaj swojego hasła, numeru klienta albo kodów z karty haseł jednorazowych nikomu, co do kogo nie masz 1000% zaufania. To uwaga nie przeciw hakerom, ale przeciw... każdemu. Bywało już, że chłopak/dziewczyna poza złamanym sercem zostawiał też ogołocone konto...

I dodatkowe, jasne przykazanie. Jeśli tylko zauważysz coś niepokojącego – strona wygląda jakoś dziwnie, sądzisz że jakaś kwota „wyparowała” z Twojego konta, dostałeś, rzekomo od banku, dziwną wiadomość z formularzem albo prośbą o jakąś informację – nie wahaj się ani chwili i czym prędzej poinformuj o tym swoją instytucję – radzi Comperia.pl.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: