eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek kredytów oczekuje poprawy

Rynek kredytów oczekuje poprawy

2011-02-14 10:06

Najnowsze badanie przeprowadzone przez DLA Piper pokazuje, że główni gracze rynku kredytowego przewidują wzrost aktywności w Europie w obszarze finansowania przejęć w porównaniu z rokiem 2010.

Przeczytaj także: Jak Dyrektywa CCD II wpłynie na sektor bankowy?

Badanie DLA Piper European Acquisition Finance Debt Survey przeprowadzone wśród szerokiej grupy znaczących uczestników rynku kredytowego i funduszy private equity wykazało, że prawie 90% respondentów przewiduje poprawę sytuacji na rynku kredytowym w roku 2011.

W branży kredytowej panują nastroje optymistyczne, a jej uczestnicy są zgodni, że większość aktywności na rynku stanowić będą transakcje o średniej wartości. Ponad połowa respondentów uważa, że większość przeprowadzanych transakcji mieścić się będzie w przedziale poniżej £150 mln, a jedynie 20% badanych jest zdania, że większość transakcji stanowić będą operacje warte £200 mln i więcej.

Według wyników badania DLA Piper, wzrośnie procentowy udział całkowitego długu w strukturze kapitałowej transakcji. W roku 2010 przeważająca większość badanych uważała, że kapitały własne stanowić będą 45% lub więcej struktury finansowania, natomiast w roku bieżącym połowa respondentów spodziewa się, że udział ten zamknie się w przedziale 45-50%. Ponad 70% respondentów (73,3%) stwierdziło, że finansowanie podporządkowane (tzw. mezzanine finance) transakcji stanowić będzie od 5 do 15% struktury finansowania.

"Raport DLA Piper wskazuje istotny trend - zmniejszenie stosunku kapitałów własnych do zadłużenia nadrzędnego (senior debt) przy jednoczesnym wzroście udziału finansowania podporządkowanego (mezzanine debt). Polski sektor finansowy reaguje na globalne tendencje, dlatego niedługo możemy się spodziewać podobnych zmian w strukturze finansowania krajowych transakcji. Wymagania banków odnośnie kapitału własnego będą mniejsze oraz łatwiej będzie można pozyskać finansowanie podporządkowane, które w praktyce go zastępuje. Wpłynie to na zwiększenie liczby transakcji finansowania przejęć i połączeń w roku 2011" - komentuje Paweł Turek, Senior associate kierujący działem Rynki finansowe i projekty infrastrukturalne DLA Piper w Polsce.

Chociaż uczestnicy badania oczekują, że poziom długu nadrzędnego (tzw. senior debt) w głównej mierze pozostanie w przedziale pomiędzy 3:1 a 4:1 (72%), obserwowany jest znaczny wzrost liczby respondentów przewidujących, że poziom długu nadrzędnego (tzw. senior debt) przekroczy wartość 4:1 (0% respondentów w roku 2010 przy 20,4% w roku 2011) i jednoczesny spadek liczby tych, którzy uważają, że dług nadrzędny (tzw. senior debt) pozostanie na poziomie poniżej wartości 3:1 (23,6% respondentów w roku 2010 i 8,2% w roku 2011).

Niechęć do podejmowania ryzyka będzie jednak nadal duża. Według 80% respondentów, różnice w regulacjach dotyczących niewypłacalności, gwarancji oraz zabezpieczeń stosowanych w poszczególnych krajach, będą wciąż miały znaczący wpływ na apetyt kredytowy, wielkość udziałów długu w finansowaniu transakcji oraz restrukturyzację zadłużenia. Podobnie, pytani o płynność na rynku kredytów konsorcjalnych stanowiących zadłużenie nadrzędne (tzw. senior debt), 70% przewiduje, iż te wartości nigdy nie wrócą do szczytowych poziomów z roku 2007. Tylko nieliczni badani uważają, że jest to możliwe. Większość z nich (71%) ocenia jednak, że nastąpi to dopiero po roku 2013.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: