eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji USA - marazm

Rynek akcji USA - marazm

2011-01-28 18:23

Przeczytaj także: Inflacja w Chinach głównym zmartwieniem

Azja i Ameryka Łacińska


Azjatyckie rynki kończą mocny spadkowy tydzień. Indeksy traciły głównie za sprawą sprzedawanych akcji w Tokio, po obcięciu ratingu kredytowego dla kraju kwitnącej wiśni przez agencje S&P z AA do AA-. Japoński indeks Nikkei spadł o 1,1 proc., Australijski S&P/ASX 200 osunął się o 0,7 proc. a południowo koreański Kospi zanurkował o 0,3 proc. Indeks Hang Seng w Hong Kong spadł o 0,7proc. podczas gdy Chiński Shanghai Composite nieznacznie wzrósł o 0,1 proc. Indyjski indeks Sensex spadł o 1,8% podczas ostatnich godzin handlu. Wśród spółek finansowych Mitsubishi UFJ Financial spadł o 2,7 proc. a Mizuho Financial o 1,2 proc. Zmiana rating S&P dla Japonii odbiła się czkawką również w Korei Południkowej. Spadek sentymentu dla bardziej ryzykownych aktywów, na czele z branżą automotive, która traciła w obawie o deprecjacje jena. Akcje takich firm jak Hyundai Motor spadły o 4,1 proc. a Kia Motors o 3,1 proc. Indyjskie akcje mocno spadły w końcówce tygodnia, po publikacji danych dotyczących prognozy cen dóbr spożywczych gdzie dynamika zmiany cen przekracza 15 proc. już czwarty tydzień z rzędu. Chińscy deweloperzy kontynuują spadki po tym jak władze dwóch największych miast przedstawiły plany w zakresie wyższego podatku od nieruchomości. Najwięksi gracze na rynku nieruchomości w Hong Kongu, China Resources Land spadł w piątek o 0,4 proc., po czwartkowej wyprzedaży o 3,9 proc. China Overseas Land kontynuował niżej o 0,3 proc. po 4,9 proc. podaży dzień wcześniej. China Vanke największy narodowy deweloper pod względem kapitalizacji rynkowej spadł o 0,5 proc., a Poly Real Estate zniżkował o 1,2 proc. Mniejsze firmy z branży rosły, gdyż zmiany podatkowe mają na ich biznes ograniczony wpływ. Shanghai Xinmei Real Estate wzrósł o 8,3 proc. a Shanghai Wai Gaoqiao Free-Trade Zone Development zyskał 3,1 proc. W Hong Kongu Cnooc spadł o 7,0 proc. po tym jak podał na 2011 prognozowany wzrost produkcji między 8-12 proc. względem wyników rok wcześniej, co rozczarowało inwestorów. Bank of America-Merrill Lynch zmienił rekomendacje dla Cnooc do neutralnej z kupuj w piątek, przewidywany wzrost organiczny dla branży petrochemicznej jest na poziomie 2-3 proc. Ostatecznie rynek Chiński kończy wyżej, wiedziony przez spółki surowcowe, które zyskiwał wraz ze wzrostem cen dóbr bazowych na rynkach.

Brazylijskie akcje poruszają się trendem bocznym po tym jak bank centralny kraju samby przedstawił pogarszające się perspektywy inflacji, ale bez większych wniosków. Analitycy na rynku oceniają, że perspektywa dynamiki stóp procentowych jest raczej dodatnia. Na styczniowym posiedzeniu brazylijskich władz monetarnych stopy procentowe zostały podniesione do 11,25 proc. Rynek oczekuje, że do końca roku stopy wzrosną o 1 pkt. proc. do poziomu 12,25 proc.

Jan Żuralski

Surowce


Tydzień na rynkach surowcowych nie był jednoznaczny, gdyż ropa i złoto staniało przy jednoczesnym wzroście cen miedzi. Rynek nadal nie może się zdecydować jaki kierunek obrać. Nie może to dziwić w kontekście informacji napływających na rynek. Z jednej strony mamy słabe odczyty danych makro w Europie (Wielka Brytania), zacieśnianie polityki monetarnej w Chinach i Indiach czy wzrost zapasów w USA (słabość popytu). Z drugiej strony rośnie optymizm (spadek awersji do ryzyka) z powodu poprawiających się danych makro w największej gospodarce świata czyli w Stanach Zjednoczonych (wzrost sprzedaży domów, odczyty PKB). W takim otoczeniu ciężko o konkretny trend zachowania się cen. I tak, ceny ropy spadły osiągając poziom 85,5 dolara za baryłkę, co w ujęciu tygodniowym daje obniżkę o 3,5 proc. Jak już wspomniano miedź pnie się w górę a ceny utrzymują się powyżej granicy 9600 dolarów za tonę, co w porównaniu z poprzednim tygodniem oznacza wzrost cen o 1,5%. Z kolei złoto kontynuuje korektę notowań osiągając pułap nie widziany od początku października 2010 roku. Patrząc tydzień do tygodnia cena uncji spadła o 2,5 proc.

Tomasz Ray-Ciemięga

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: