eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Węgierski forint uległ silnej deprecjacji

Węgierski forint uległ silnej deprecjacji

2010-12-21 13:08

Węgierski forint uległ silnej deprecjacji

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wobec ubogiego kalendarza publikacji makroekonomicznych, najważniejszą informacją, która napłynęła na rynek w dniu wczorajszym, była decyzja banku centralnego Węgier o podwyżce stóp procentowych.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Trochę na przekór tej informacji węgierski forint uległ silnej deprecjacji. Obok forinta bohaterem dnia okazał się szwajcarski frank. Kurs EURCHF spadł do poziomu najniższego w historii.

Niedawna publikacja inflacji na Węgrzech za listopad była na bardzo wysokim poziomie 4.2% r/r. W obliczu tego węgierskie władze monetarne postanowiły zareagować i podnieść główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 5.75%. Dlaczego kurs forinta osłabił się na wieść o takim kroku? Według teorii powinno to przecież przyciągnąć kapitał zagraniczny, zwiększyć popyt na forinta i w długim terminie doprowadzić do jego aprecjacji. Tymczasem inwestorzy bardzo szybko zdyskontowali przyszły spadek wartości forinta.

Krok banku centralnego pozostaje bowiem w dużej opozycji do tego czego oczekuje węgierski rząd. Wobec wysokiego długu publicznego i niskiego tempa wzrostu gospodarczego, premier wraz ze swoim gabinetem chcieliby pobudzić gospodarkę właśnie za pomocą niskich stóp procentowych. W takiej sytuacji wygląda więc na to, że wkrótce możemy spodziewać się sporych turbulencji na Węgrzech. Viktor Orban zapowiedział już, że podejmie odpowiednie działania, aby w przyszłości większość członków polityki monetarnej mianował rząd. Historia uczy jednak, że zależność banku centralnego od rządu, łagodnie rzecz ujmując, nie jest pozytywnym zjawiskiem. Pewnie na dalszy plan zejdzie również walka z długiem publicznym, sięgającym 80% PKB.

Wiarygodność kraju, która ma tak duży wpływ na kursy walutowe w ostatnim czasie, w przypadku Węgier nie ulegnie więc raczej poprawie w najbliższym czasie. Wręcz odwrotnie. Przed forintem otwiera się powoli droga w kierunku poziomów z początku 2009 roku.

Najważniejsze wiadomości

  • HU: Bank centralny Węgier podniósł stopy procentowe
  • US: Indeks Fed z Chicago: -0.46, poprzednia wartość: -0.28
  • CA: Sprzedaż hurtowników w październiku m/m: 0.0%, prognoza: 0.7%
  • EZ: Indeks zaufania konsumentów: -11, prognoza: -9
  • JP: Bank Japonii nie zmienił zakresu dla głównej stopy procentowej
  • GE: Indeks zaufania konsumentów Gfk: 5.40, prognoza: 5.70

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: