eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs złotego - silna przecena

Kurs złotego - silna przecena

2010-11-26 17:38

Dzisiejsza sesja przyniosła znaczące osłabienie złotego względem głównych walut. Utrzymujące się niepokoje w związku z ewentualnym rozprzestrzenieniem się kryzysu zadłużenia na inne gospodarki Eurolandu od pewnego czasu podnoszą awersję do ryzyka.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek krajowy


Jednak dopiero na zakończenie tygodnia gorsze nastroje uderzyły w państwa z regionu Europy Środkowo-Wschodniej w tym w Polskę. W efekcie obserwować można było dziś odpływ kapitału z tego obszaru, co objawiało się przeceną na giełdach oraz osłabianiem się krajowych waluty. Złoty względem euro w pewnym momencie sesji stracił blisko 8 groszy dochodząc do poziomu 4,0500. Również kurs USD/PLN pokonał dziś kluczowy opór, czyli poziom 3,0000.

Wydaje się jednak, że dzisiejsza przecena w naszym regionie będzie jedynie krótkotrwałą reakcją rynku i wciągu najbliższych tygodni sytuacja powinna ulec uspokojeniu. Problemy Irlandii wydają się być w dużym stopniu załagodzone poprzez przydzielenie temu krajowi pomocy finansowej ze strony UE i MFW, natomiast niepokój o zadłużenie Hiszpanii wydaje się być przesadzony. Wprawdzie rentowności hiszpańskich obligacji skarbowych wzrosły w okolice 5 proc., czyli poziomów wyższych z wiosny tego roku to jednak są to wciąż dużo niższe wartości niż w przypadku Irlandii czy też Grecji.

W obecnej chwili również kwestia ewentualnej pomocy finansowej z UE i MFW wydaje się przesadzona, gdyż oprocentowanie takiej pożyczki w przypadku Grecji i prawdopodobnie również Irlandii wyniesie 5 proc. w skali roku, zatem jest to koszt przy którym Madryt może pozyskać finansowanie z rynku poprzez emisję długu. Czynniki te sugerują, że obecne zawirowania rynkowe stanowić mogły jedynie pretekst do głębszej korekty. W efekcie również złoty nie powinien podlegać dalszej deprecjacji. W przypadku pary EUR/PLN oporem, który powinien ograniczać dalsze wzrosty jest poziom 4,0600.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Michał Fronc / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: