eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak planować domowy budżet?

Jak planować domowy budżet?

2010-07-29 11:21

Przeczytaj także: Chroń budżet domowy


Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale bardzo duża część domowego budżetu nieświadomie przeznaczana jest na przedmioty zupełnie niepotrzebne. Mnóstwo pieniędzy pochłaniają drobne zakupy spełniające chwilowe zachcianki, jak np. batonik wybrany na półce przy kasie czy kolorowy napój w upalny dzień. Nie kosztują dużo, ale zastanówmy się: jeśli codziennie wydamy na takie drobiazgi tylko 3,5 zł, to w ciągu miesiąca wyjdzie aż 105! Takie koszty naprawdę łatwo wyeliminować. W razie wątpliwości i problemów z racjonalnym gospodarowaniem pieniędzmi zawsze można zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Doradcy finansowi służą poradą i pomogą wziąć wydatki w przysłowiowe ryzy. Uzyskane w ten sposób dodatkowe środki, możemy odłożyć na przyszłość, zainwestować lub przeznaczyć np. na rozwój osobisty lub wakacyjny wyjazd za miasto.

ABC karty kredytowej, czyli zadłużaj się z ostrożnie

Banki coraz częściej proponują nam karty kredytowe. Na pierwszy rzut oka tego typu oferty są bardzo kuszące. Jednak przy zaciąganiu takiej pożyczki zawsze istnieje zagrożenie, że będziemy mieć problem z jej spłatą. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać, by uniknąć takiej sytuacji?

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie szybkiej pożyczki na okres nawet kilku miesięcy. Banki wydają takie karty bezpłatnie, pobierając następnie opłatę stałą za użytkowanie karty (kilkadziesiąt złotych rocznie) i opłaty dodatkowe – związane np. z ubezpieczeniem. Możliwość posiadania tak łatwego i szybkiego dostępu do gotówki stwarza jednak pokusę wydania większej ilości pieniędzy, niż możemy sobie na to pozwolić. Tym bardziej, że płacąc kartą w sklepie nie odczuwamy ubytku pieniędzy w portfelu. Pocieszająca jest także myśl o tym, że karciany kredyt przez kilkadziesiąt dni jest nieoprocentowany (tzw. grace period). Po tym okresie oddawać będziemy musieli co miesiąc tzw. kwotę minimalną, dzięki czemu dług rozkłada się na raty, ale oprocentowany jest już na poziomie średnio od 10 do 20 proc. w skali roku.

Jeśli zdarzy się tak, że musimy się zadłużyć i limit na naszej karcie kredytowej maleje, należy szybko zacząć działać. Szczególnie ważne jest pilnowanie terminów i dat. Nasz kredyt możemy spłacić w całości jeszcze przed upływem okresu bezodsetkowego i wówczas nie poniesiemy żadnych jego kosztów. Jednak miesięcznie powinniśmy obowiązkowo spłacać do wskazanego dnia przynajmniej kwotę minimalną wyznaczoną przez bank. W przeciwnym razie zostaną nam doliczone do pożyczki dodatkowe odsetki za zwłokę w spłacie. Trzeba zdawać sobie także sprawę, że miesięczna spłata karty w wysokości minimalnej kwoty jest przeznaczana jedynie niemal na obsługę zadłużenia, a część kapitałowa pozostaje prawie bez zmiany. Dlatego jeśli zależy nam, aby dług się zmniejszał, powinniśmy poza kwotą wymaganą przez bank, systematycznie wpłacać również nieduże sumy pieniędzy na poczet zadłużenia.

Pamiętajmy, że decydując się na kartę kredytową należy zastanowić się czy będziemy ją wykorzystywać tylko do płatności bezgotówkowych i zadłużenie będzie spłacane w całości po upłynięciu okresu bezodsetkowego, czy będziemy nią zaciągać kredyt na okres dłuższy, a spłata zadłużenia będzie następowała w ratach. Na pewno nie opłaca się za pomocą karty kredytowej wypłacać pieniędzy w bankomacie, ponieważ odsetki od tych kwot będą naliczane od razu.

Wirtualne pieniądze wydaje się łatwo, ale ich zwrot może okazać się dla nas dużym problemem. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa, limit w karcie kredytowej powinniśmy ustalić z bankiem na poziomie nie wyższym niż dwukrotność naszych miesięcznych dochodów. Warto także ustanowić dzień spłaty zadłużenia bez przekraczania okresu bezodsetkowego tak, by następował on zaraz po dniu wpływu wynagrodzenia na nasz rachunek.

Pamiętajmy, że przezorny zawsze ubezpieczony. Kontrolujemy więc nasze karciane wydatki, by dokonane w ten sposób zakupy nie okazały się wyjątkowo kosztowne.

Agata Brucko-Stępkowska

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: