eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze lokaty bankowe VII 2010

Najlepsze lokaty bankowe VII 2010

2010-07-02 11:06

Najlepsze lokaty bankowe VII 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Kolejne instytucje finansowe obniżają oprocentowanie lokat. Tym razem na taki ruch zdecydowali się również liderzy rynku. Jedenaście banków obniżyło w ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie lokat. Zmiany na swoją niekorzyść odczują klienci Allianz Banku, BZ WBK, Deutsche Banku, Eurobanku, Inteligo, Kredyt Banku, mBanku, Meritum Banku, Noble Banku, PKO BP i Toyota Banku.

Przeczytaj także: Najlepsze lokaty bankowe VI 2010

Jak zwykle kilka banków zafundowało swoim klientom również nieco lepsze oferty. Kredyt Bank i Bank Millennium wprowadziły lokaty z dzienną kapitalizacją, czyli takie, które pozwalają uniknąć konieczności płacenia podatku Belki. W pierwszej z tych instytucji można założyć kwartalny internetowy depozyt, który przyniesie tyle co tradycyjna lokata na 5 proc. (od tej kwoty należy odliczyć podatek Belki). Lokata na pół roku oznacza zysk sięgający 5,3 proc. W przypadku Millennium depozyty antypodatkowe mogą przynieść tyle, co lokata na 5 proc. w skali roku.
Przez ostatnie miesiące stawki obniżały głównie duże banki oferujące przeciętną wysokość oprocentowania. Instytucje, które miały najlepsze oferty, przez kilka miesięcy ich nie zmieniały i można było znaleźć lokaty przynoszące nawet 7 proc. w skali roku. Teraz jednak na tak wysokie stawki nie ma co liczyć. Ile więc można zarobić na najlepszych lokatach? W Open Finance, jak co miesiąc, sprawdziliśmy oprocentowanie depozytów w 34 bankach. Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne, jest to oznaczone w tabeli. Sprawdziliśmy stawki obowiązujące przy wpłacie 5 tys. zł.

Najwyżej oprocentowaną lokatę na miesiąc znajdziemy w Volkswagen Banku direct, który płaci 4,35 proc., co po odjęciu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych daje nam 3,52 proc. zysku. Deponując pieniądze na kwartał można jednak zarobić więcej. Getin Noble Bank za pośrednictwem serwisu lokaty.open.pl płaci 4,85 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, a więc odpowiada tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 5,99 proc. Na kolejnej pozycji plasują się antypodatkowe depozyty przynoszące tyle, co lokata na 5 proc. Taką ofertę znajdziemy bezpośrednio w Getin Noble Banku oraz we wspomnianym Kredyt Banku i Millennium. W przypadku depozytu na pół roku najwięcej zyskamy również w serwisie lokaty.open.pl, bo tu lokata z dzienną kapitalizacją przyniesie 5 proc. na rękę, co odpowiada tradycyjnej lokacie z podatkiem na 6,17 proc. Nieco lepsza oferta obowiązuje w tej instytucji w przypadku rocznych depozytów. Zysk może wynieść 5,25 proc. netto, czyli tyle, co na lokacie z podatkiem z oprocentowaniem 6,48 proc.

Amatorzy dwuletnich lokat mogą zaś skorzystać z oferty Banku Pocztowego, który ma lokatę na 7 proc. (5,67 po opłaceniu podatku), ale uwaga – ze zmiennym oprocentowaniem. Jeśli chcemy założyć dwuletnią lokatę o stałym oprocentowaniu to najwyższą stawkę oferuje FM Bank, który wprowadził do oferty dwuletnią lokatę z dzienną kapitalizacją, na której można zarobić tyle co na tradycyjnym depozycie przynoszącym 6,48 proc. w skali roku.

Do pobrania:

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: