eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › NewConnect: które branże najlepsze?

NewConnect: które branże najlepsze?

2010-07-01 12:50

Przeczytaj także: Debiut Mo-BRUK SA na NewConnect


Jak pokazuje wykres ostatni rok był niezwykle owocny. Oprócz wzrostów nastąpiły też rekordowe obroty. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy indeks NCIndex wzrósł o 38%. Szczegółowo przyglądając się ASO należy wyszczególnić niektóre sektory. Przez ostatni rok kurs obniżyły tylko 4 branże. Były to dwa najmniejsze sektory, a więc telekomunikacja i e-handel oraz informatyka i wypoczynek. Niespotykany wręcz wynik zanotował sektor usług finansowych. W ciągu roku osiągnął on zysk na poziomie 441,35%. Stało się tak dzięki spółkom takim jak DFP Doradztwo Finansowe SA i GoAdvisers SA, które podwoiły swoje wyniki. Również bardzo dobry wynik uzyskał sektor usług innych – 106,46%. Tutaj dominowały takie spółki jak: Atlantis Energy SA (478%), Ekoexport SA (105%), Polman SA (100%). Trzecie miejsce pod względem najwyższej rocznej stopy zwrotu osiągnął sektor inwestycji.

Powyższe wyniki wydają się zadowalające lub bardzo dobre, jednak biorąc pod uwagę kurs od czasu debiutu, to okazuje się, że poszczególne branże nie zdążyły jeszcze odpracować strat spowodowanych kryzysem finansowym.
Okazuje się, że średnia stopa zwrotu z danych sektorów znajduje się wciąż na minusie. Jedynie dwie branże osiągnęły dodatnią stopę zwrotu. Są to technologie i usługi inne. Blisko stanu od debiutu znajduje się sektor usług finansowych. Wskazuje to na fakt, że mimo bardzo dobrych ostatnich 12 miesięcy niektórym sektorom jeszcze dużo brakuje, żeby zrównać się z kursem od debiutu. Najgorszy wynik notuje branża wypoczynku, która od debiutu notuje ujemną średnią stopę zwrotu na poziomie -53,86%. Na dalszych miejscach uplasowały się sektory nieruchomości (-42,29%) i handlu (-40,25%).

Biorąc pod uwagę kapitalizację spółek, nie da się jednoznacznie stwierdzić w której branży znajdują się największe spółki. Każdy sektor ma co najmniej jedną spółkę, która znajduje się wysoko biorąc pod uwagę kryterium kapitalizacji. Największe i najbardziej płynne spółki kwalifikowane są do segmentu NewConnect Lead.

Analizując rynek NewConnect można stwierdzić, że bardzo dobrze spełnia on swoją rolę. Z dużą częstotliwością pojawiają się nowe spółki, które pozyskują kapitał do dalszego rozwoju.

Z powodu zaistnienia małych, często groszowych spółek rynek NewConnect charakteryzuje się dużą zmiennością, a więc ryzykiem. Często nie da się przewidzieć wielkości ruchów cenowych. Równie ciężko jest przywiązać się do jednego sektora i na podstawie branży prognozować najbliższe wyniki.

Ostatni rok okazał się najlepszy dla instytucji finansowych, które najwięcej traciły w poprzednich latach. Sektor innych usług również osiągnął dobry wynik, a to za sprawą swoich innowacyjnych produktów. Jednym słowem rynek NewConnect w Polsce ciągle się rozwija i rośnie w siłę. Staje się coraz bardziej dostrzegany przez inwestorów i inne przedsiębiorstwa, które nie chcą być gorsze i również planują swoje debiuty.

poprzednia  

1 2

oprac. : Paweł Sobczak / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: