eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze obligacji a stopy procentowe

Fundusze obligacji a stopy procentowe

2010-07-01 12:59

Przeczytaj także: Inwestowanie w fundusze obligacji niech poczeka


Jeśli RPP nie podniesie stóp jeszcze w tym roku, to inwestorzy powinni przygotować się jednak na to, że wraz z poprawą sytuacji gospodarczej stopy zaczną rosnąć. W jaki sposób można jednak sprawdzić, który fundusz obligacji będzie lepiej reagował na przewidywaną podwyżkę stóp? Można oczywiście znaleźć informacje o tym jakie obligacje posiada on w portfelu. Jest jednak prostszy sposób. Expander sprawdził jak dla poszczególnych funduszy obligacji kształtuje się poziom zmodyfikowanego duration. Jest to wskaźnik, który informuje o tym o ile procent zmieni się cena obligacji w przypadku zmiany stopy o jeden punkt procentowy, czyli o ryzyku inwestycji.

Z wyliczeń Analiz Online dokonanych na podstawie składu portfela funduszy obligacji wynika, że najmniejszą wrażliwością na zmiany stóp charakteryzują się fundusze KBC Papierów Dłużnych, KBC Obligacyjny oraz Novo Papierów Dłużnych. W ich przypadku podwyżka stóp procentowych najprawdopodobniej będzie miała minimalny wpływ na cenę jednostki uczestnictwa. Największy wpływ będzie miała natomiast w przypadku funduszy Noble Skarbowy, Legg Mason Obligacji oraz Idea Obligacji. Należy jednak zaznaczyć, że wartość wskaźnika została wyliczona na podstawie składu portfela według stanu na koniec ubiegłego roku. Fundusze z największą wartością zmodyfikowanego duration mogły więc dostosować skład portfela do przewidywanych zmian.

fot. mat. prasowe

Wspomniany wskaźnik nie powinien być więc głównym kryterium doboru funduszy obligacji. Na ostateczny wynik inwestycji na pewno będzie miało również zarządzanie portfelem. Warto więc przyjrzeć się również historycznym wynikom poszczególnych funduszy. Oprócz wartości zmodyfikowanego dutarion do analizy uwzględnijmy również 12-miesieczną stopę zwrotu. W tej sytuacji okazuje się, że najlepszym funduszem jest Amplico Obligacji. W ciągu minionych 12 miesięcy wartość jego jednostki wzrosła aż o 17,4%. Drugi w kolejności Idea Obligacji zarobił o 1,6 pkt. proc. mniej. W rezultacie nawet jeśli fundusz Amplico Obligacji straciłaby w wyniku wzrostu stóp, to jest prawdopodobne, że mimo wszystko zarobi on więcej niż inne fundusze z tej samej grupy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: