eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bank Światowy: 1 mld euro pożyczki dla Polski

Bank Światowy: 1 mld euro pożyczki dla Polski

2010-06-21 12:26

W czwartek, 17 czerwca 2010 r. Rada Dyrektorów Banku Światowego zatwierdziła pożyczkę programową dla Polski na cele polityki rozwoju (Programmatic Policy Loan) w kwocie 1 miliarda euro. Jest to już trzecia tego rodzaju pożyczka w ramach serii trzech operacji kredytowych.

Przeczytaj także: KIG: reformy w Polsce w 2010 r. konieczne

“Program trzech operacji kredytowych na łączną kwotę około 3 miliardów euro ma wesprzeć Rząd Polski w łagodzeniu skutków światowego kryzysu, odczuwanych przez gospodarstwa domowe, pracowników i firmy, a także przyczynić się do szybszej konwergencji poziomu życia w Polsce do standardów Unii Europejskiej”, mówi Peter Harrold, Dyrektor Banku Światowego na Europę Środkową i kraje bałtyckie i zaznacza jednocześnie, że program przyniósł wymierne rezultaty.

Rząd Polski wykorzystał go m.in. do realizacji programu reform takich jak opracowanie programów edukacyjnych dla pięcio- i sześciolatków, przeprowadzenie konsolidacji finansów publicznych i obniżkę opłat za zarządzanie pobieranych przez otwarte fundusze emerytalne. „Polska poczyniła ogromne postępy na drodze do budowy nowoczesnej gospodarki rynkowej i mamy nadzieję, że trzecia pożyczka z serii DPL przyczyni się do dalszego wsparcia szybkiego rozwoju gospodarczego i realizacji rządowego planu reform”, dodaje Harrold.

Środki z pożyczek z serii DPL są wykorzystywane przy wielu reformach o kluczowym znaczeniu dla dalszej konwergencji Polski do poziomu życia w UE. Najważniejsze kierunki wspomnianych reform to m.in.:
  • antykryzysowy plan stabilności i rozwoju,
  • zmniejszanie klina podatkowego,
  • stopniowe wygaszanie wcześniejszych emerytur,
  • poprawka do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz
  • nowa ustawa o finansach publicznych.

“Pierwsza pożyczka przekazana w ramach tego programu (PL1) była przeznaczona na wsparcie działań w zakresie zarządzania finansami publicznymi, zwiększenie aktywności zawodowej, oraz poprawę otoczenia biznesowego. Druga pożyczka (PL2) wspierała plany reformatorskie Rządu, głównie w sektorach społecznych, z myślą o dalszej poprawie jakości świadczonych usług. Dzięki trzeciej pożyczce PL3 wprowadziliśmy m.in. bardziej elastyczne przepisy dotyczące rozliczania czasu pracy. Jedynym z naszych głównych priorytetów jest także konsolidacja fiskalna w celu wzmocnienia stabilności finansóww publicznych w Polsce”, mówi Jacek Dominik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, podkreślając jednocześnie, że pożyczka jest efektem długotrwałej, współpracy z Bankiem Światowym, przynoszącej korzyści obu zaangażowanym stronom dzięki wymianie wiedzy i doświadczeń.

Podobnie jak inne kraje w Europie, Polska stoi przed wyzwaniem dalszej realizacji reform gospodarczych niezbędnych do utrzymania konkurencyjności w świecie zmniejszonych przepływów kapitałowych. Musi przeprowadzić średniookresową konsolidację fiskalną gwarantując jednocześnie realizację kluczowych programów społecznych i infrastrukturalnych. Środki z pożyczki PL3 będą przeznaczone, między innymi, na następujące reformy:
  • wzmocnienie sektora usług poprzez uproszczenie przepisów i procedur,
  • intensyfikacja reform społecznych, takich jak przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego i powszechna edukacja na szczeblu podstawowym od 6-ego roku życia,
  • wsparcie sytuacji społecznej w obliczu spowolnienia gospodarczego poprzez lepiej adresowane świadczenia rodzinne i bardziej elastyczną organizację godzin pracy.

“W ponad rok od wybuchu światowego kryzysu finansowego Polska z powodzeniem podtrzymuje wzrost gospodarczy, wzmacnia rynki finansowe i osiąga korzystne wyniki w sferze społecznej. Jednak- podobnie jak w całej Europie- siła ożywienia jest wciąż niepewna”, uważa Thomas Laursen, kierujący biurem Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie. ”Chcąc osiągnąć wysokie tempo wzrostu gospodarczego i stabilność fiskalną Rząd musi nadal realizować plan reform, obejmujący wzmocnienie finansów publicznych i realizację reform strukturalnych”, dodaje Laursen.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: