eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

2010-05-30 00:13

Przeczytaj także: Zdolność kredytowa: jak jest określana?

Samemu trudniej

Znaczenie ma również wykształcenie – osoby posiadające wyższe wykształcenie są w oczach banku predysponowanie do zajmowania lepiej płatnych posad i przez to posiadające hipotetycznie większą swobodę w ewentualnej spłacie rat. Jeśli więc pracujemy i jesteśmy na finiszu studiów – czasem warto poczekać do momentu kiedy będziemy mogli pochwalić się dyplomem.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, jak wysoki kredyt możemy uzyskać jest jednak wartość naszych przychodów. Oprócz oczywistego przełożenia jakim jest wpływ ich wysokości na wartość kredytu, znaczenie ma również nasz staż pracy. Ważne jest również to czy długo pracujemy w jednym miejscu. Jeśli nasz staż w obecnej firmie jest krótki, bank może uznać, iż nasze dochody nie są jeszcze ustabilizowane, co rodzi możliwość ich utraty. Sama też historia firmy ma znaczenie – choćbyśmy byli wymarzonym pracownikiem dla pracodawcy, a firma padnie, lub sami stracimy pracę – bank ma identyczny kłopot. Dlatego lepiej postrzegane są firmy o stabilnej pozycji na rynku niż te, które mają datę wpisu do ewidencji sprzed miesiąca. Bardzo istotnym elementem jest też rodzaj umowy o pracę jaki nas łączy z pracodawcą: umowy zlecenia są słabo postrzegane. Dobrze więc byłoby wynegocjować z pracodawcą umowę o pracę. Niewątpliwie rozłożenie obciążenia kredytowego na żonę lub męża zwiększa szanse kredytowe. Warto jednak pamiętać o tym, by drugi kredytobiorca również posiadał jakieś stałe przychody. Tylko wtedy bank uzna, że nasz współkredytobiorca pomoże nam w ewentualnych kłopotach. Jeśli ta druga osoba nie wnosi finansowo nic, to efekt może być wręcz odwrotny – bank uzna, że nasze obciążenia finansowe są większe z racji utrzymywania współmałżonka. Z powyższym wiąże się też czynnik wielkości rodziny – im więcej mamy dzieci na utrzymaniu tym prawdopodobniej (co niestety oczywiste) bank uzna, że więcej środków musimy przeznaczyć na życie, a mniej na kredyt.

Jeśli już mamy jakieś kredyty, bank skrupulatnie sprawdzi jak nam idzie ich spłacanie. Regularność wywiązywania się ze spłacania rat świadczy o naszej odpowiedzialności finansowej i dla bankowego analityka oznacza, że mimo tego że jakieś obciążenie finansowe mamy, to radzimy sobie z nim wzorowo.

Pukanie do wielu drzwi

Polityka kredytowa banków jest niczym chorągiewka na wietrze. Nie dość, że szybko się zmienia pod wpływem impulsów rynkowych, to często decyzje „banków – matek” ulokowanych w innych krajach mają dodatkowy ważny, a nieraz decydujący wpływ. W wyniku tej dużej zmienności warto pamiętać o tym, że jeśli nawet dany bank odprawi nas z kwitkiem nie oznacza to, że w innym również nam się nie uda. Co więcej, ten sam bank jednego miesiąca może uznać, że kredyt dostaniemy bez problemu, natomiast po kilku tygodniach poinformuje nas, że na kredyt nie mamy szans. Siłą rzeczy jesteśmy skazani na wiele podejść równocześnie, bądź skorzystanie z pośrednika kredytowego.

Autorzy: Witold Zamorski z Północ Nieruchomości S.A. oraz Łukasz Horwat z Money Expert S.A.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: