eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wall Street w USA - czarny czwartek

Wall Street w USA - czarny czwartek

2010-05-07 12:20

Wall Street w USA - czarny czwartek

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Czwartkowa sesja na Wall Street niewątpliwie przejdzie do historii. Cały dzień rynek był pod presją sprzedających i w pewnym momencie nastąpiło coś, czego modele matematyczne nie uwzględniają - rynek stracił płynność i notowania niektórych spółek załamały się.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Obecny system handlu jest skonstruowany w ten sposób, że w sytuacjach dużej zmienności zlecenia na NYSE realizują się w wolniejszym trybie. To oznacza, że NYSE nie realizuje orderów natychmiast, tylko przez jakiś czas szuka płynności. W takiej sytuacji inne giełdy na których notowane są równolegle spółki z NYSE nie muszą czekać na kwotowanie bezpośrednio z NYSE. Wystarczyło więc, że na chwilę zawieszone zostały notowania niektórych spółek na NYSE, a zlecenia sprzedaży (np. stop lossy) były realizowane przez inne giełdy na których nawet niewielkie zlecenia mogą silnie zmienić kwotowanie.

Niezależnie od tego, co dokładnie było przyczyną krótkotrwałej paniki pod koniec sesji na Wall Street, inwestorzy z pewnością będą zaniepokojeni tym co się stało. Rynek spadał na gigantycznym wolumenie. Zmienność implikowana mierzona indeksem VIX podskoczyła w pewnym momencie nawet do 40%. Spadało ponad 3000 spółek z 3205 notowanych na NYSE. Na Nasdaq wolumen handlu był dwukrotnie wyższy niż normalnie. Mimo powrotu z otchłani sesja zakończyła się ponad 3% spadkami. Inne rynki również reagowały silnymi ruchami. Gwałtownie spadały rentowności obligacji amerykańskich, rosły ceny złota, umacniał się jen i dolar amerykański, spadały notowania surowców, spadały obligacje instytucji finansowych i rósł koszt ich ubezpieczenia.

Dzisiaj od rana rynek wykazuje chęć do odreagowania wczorajszej przeceny, jednak jest mało prawdopodobne by traderzy chcieli zostawać z pozycjami na weekend. Większe odbicie będzie naszym zdaniem sprzedawane. Za duże jest ryzyko pozostawania 'long' na rynku, który z taką łatwością stracił płynność. Zmienność intraday będzie nadal bardzo wysoka. Dane makroekonomiczne powinny przejść bez echa (tak nawet raport z rynku pracy) wobec panującej ekstremalnej zmienności.

Najważniejsze wiadomości

  • EBC pozostawił stopy na poziomie 1%
  • US: wnioski o zasiłki dla bezrobotnych wyniosły 444 tysiące
  • UK: inflacja PPI wzrosła w kwietniu o 1.4%, oczekiwano wzrostu o 0.5%
  • GE: zamówienie w przemyśle wzrosły o 5% w marcu
  • GE: indeks PMI dla usług wyniósł 59.2, oczekiwano 57.8
  • EZ: indeks PMI dla usług wyniósł 55.6, oczekiwano 55.5
  • US: raport ADP pokazał wzrost miejsc pracy o 32 tysiące w kwietniu
  • US: indeks ISM dla usług wyniósł 55.4, oczekiwano 56

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: