eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia III 2010

TFI: sprzedaż i umorzenia III 2010

2010-04-20 13:43

TFI: sprzedaż i umorzenia III 2010

Sprzedaż i umorzenia wraz z konwersjami (mln PLN) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Marcowe dane o sprzedaży i umorzeniach jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych sugerują, że obserwowane miesiąc wcześniej zmniejszenie aktywności nie było początkiem nowej tendencji. Według rzeczywistych danych z marca sprzedaż jednostek uczestnictwa w 354 monitorowanych funduszach wyniosła bowiem 6,3 mld PLN wobec umorzeń na poziomie -4,8 mld PLN, czyli odpowiednio o 51% i 46% więcej niż w lutym - wynika z raportu Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Przeczytaj także: TFI: sprzedaż i umorzenia II 2010

Saldo obu operacji uwzględniające również konwersje środków pomiędzy funduszami wzrosło w marcu do poziomu +1,56 mld PLN1 i było najwyższe od grudnia 2008 roku. Oznacza to, że seria nadwyżki nowych wpłat nad wartością środków wycofanych z funduszy wydłużyła się już do 11 miesięcy.

fot. mat. prasowe

Sprzedaż i umorzenia wraz z konwersjami (mln PLN)

Sprzedaż i umorzenia wraz z konwersjami (mln PLN)

Z raportu wynika, że pierwszy kwartał 2010 roku przyniósł pozytywny bilans na poziomie +3,7 mld PLN. Dla porównania przed rokiem było to -2,0 mld PLN, co wyraźnie obrazuje poprawę nastrojów u inwestorów, ale również - zmianę nastawienia w kanałach dystrybucji.

Prawdopodobnie ten drugi czynnik istotnie wpływa na strukturę obserwowanego napływu, w którym od kilku miesięcy dominującą rolę odgrywają produkty o najniższym ryzyku, czyli fundusze dłużne oraz pieniężne i gotówkowe. Nie inaczej było w marcu gdy środki, które trafiły do obu segmentów stanowiły właściwie równowartość miesięcznego salda. Łączna sprzedaż funduszy dłużnych wyniosła w marcu +1,42 mld PLN, zaś w funduszach pieniężnych i gotówkowych +1,79 mld PLN. Wartość umorzeń to odpowiednio -0,61mld PLN oraz -1,02 mld PLN. W sumie od początku roku fundusze dłużne wykazują saldo na poziomie +4 mld PLN.

fot. mat. prasowe

Saldo w wybranych grupach (mld PLN)

Saldo w wybranych grupach (mld PLN)

Duże zainteresowanie rozwiązaniami o niższym ryzyku ma swoje podłoże również w wynikach osiąganych przez te fundusze. Ich rezultaty, szczególnie w grupach funduszy dłużnych denominowanych w złotych, w ciągu pierwszego kwartału mogą bowiem śmiało konkurować z rocznym oprocentowaniem lokaty oferowanej przez część banków.

Analizy Online oraz IZFiA podają, iż wysokie saldo w segmentach funduszy dłużnych nie oznacza oczywiście, że w przypadku pozostałych kategorii nic się nie działo. Polscy inwestorzy nabywali również w marcu jednostki uczestnictwa w funduszach akcji, wydając na nie 1,89 mld PLN przy umorzeniach na poziomie - 1,82 mld PLN. Warto jednak podkreślić, że aktywność klientów TFI w tym obszarze produktowym była dwukrotnie niższa niż w końcu ubiegłego roku.

Niewielki dodatni bilans wpłat i umorzeń w funduszach akcji został w minionym miesiącu skompensowany odpływem środków z funduszy mieszanych (m.in. zrównoważone, z ochroną kapitału, stabilnego wzrostu), który głównie za sprawą funduszy zrównoważonych sięgnął -80 mln PLN.

fot. mat. prasowe

Flowy - marzec 2010

Flowy - marzec 2010


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: