eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki akcji: zmiana sentymentu

Rynki akcji: zmiana sentymentu

2010-04-19 13:55

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN

Złoty osłabia się pod wpływem zmiany sentymentu na rynkach globalnych. Notowania EURPLN zbliżają się do oporu technicznego w strefie 3,90-3,9. Korekta na rynkach akcji może się przedłużyć i w takim scenariuszu złoty może się osłabić w kierunku 3,95 za euro i 2,95 za dolara. Dzisiaj publikowane będą dane o przeciętnym wynagrodzeniu brutto i o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. Dane nie będą miały istotnego wpływu na notowania. Najbliższym wsparciem technicznym na EURPLN jest 3,85.

EUR/USD

Wzrost awersji do ryzyka oraz utrzymujący się negatywny sentyment do euro przekłada się na systematyczną zniżkę notowań eurodolara w kierunku 1,34. Zamknięcie luki wzrostowej z ubiegłego poniedziałku jest sygnałem sprzedaży. W handlu porannym notowania EURUSD spadły w okolice zniesienia 61,8% fibo ostatniego ruchu wzrostowego. Przebicie tego poziomu (1,3440) może zaowocować pogłębieniem ruchu i ustanowieniem nowego minimum trendu. Sprzyjać będzie temu ewentualne pogłębienie korekty spadkowej na rynkach akcji i towarzyszącu mu wzrost awersji do ryzyka. Warto odnotować raportowany przez CFTC spadek krótkich pozycji w euro utrzymywanych przez dużych graczy.

GBP/USD

Korekta wzrostowa na funtdolarze wyczerpała swój potencjał w ubiegłym tygodniu i od piątku obserwujemy dynamiczne umocnienie dolara w relacji do funta. Sprzyja temu wzrost awersji do ryzyka na rynkach globalnych. W efekcie notowania GBPUSD spadły poniżej 76,4% zniesienia fibo ostatniego ruchu wzrostowego (od 1,5127) przy 1,5211. Stwarza to zagrożenie pogłębieniem ruchu spadkowego w kierunku 1,5120 w przypadku kontynuacji korekty na giełdach. Jutro publikowane będą dane o inflacji CPI, które mogą silnie wpłynąć na notowania funta. W czwartek publikowane będą dane o sprzedaży detalicznej.

USD/JPY

Spekulacje dotyczące rewaluacji juana przez władze chińskie wpływają negatywnie na notowania walut wysoko oprocentowanych, w szczególności dolara australijskiego. Waluta ta jest tradycyjnym wehikułem tzw. "carry trade" zazwyczaj w relacji do japońskiego jena. Obserwowany wzrost awersji do ryzyka stwarza dodatkową presję na notowań głównych par jenowych. W efekcie notowania eurojena spadły dzisiaj w okolice 123,16 a USDJPY w okolice 91,60 (najniższe poziomy). Eurojen spada już trzeci dzień z rzędu negując całkowicie wcześniejszą formację odwróconej głowy z ramionami.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: