eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › NewConnect - obowiązki informacyjne spółek

NewConnect - obowiązki informacyjne spółek

2010-03-31 10:30

Przeczytaj także: Debiut na NewConnect: wymogi formalne


Rozdział o czynnikach ryzyka zawiera wskazanie zjawisk, które oddziałują na działalność emitenta. W tym miejscu dzielimy ryzyko na trzy możliwości: ryzyko związane z działalnością operacyjną, ryzyko związane z otoczeniem oraz ryzyko związane z rynkiem kapitałowym. Biorąc pod uwagę ryzyko operacyjne należy tu uwzględnić takie punkty jak: współpraca z partnerami handlowymi, posiadanie przez jednego z akcjonariuszy pozycji dominującej, czy wprowadzenie na rynek własnych produktów.

Mając na myśli ryzyko związane z otoczeniem, należy przyjrzeć się: sytuacji makroekonomicznej Polski, otoczeniu prawnemu i polityce podatkowej emitenta, możliwości wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń oraz zmianę kursu walutowego. Jeżeli chodzi natomiast o rynek kapitałowy, to ważnymi czynnikami są informacje o: strukturze akcjonariatu, ryzyku niedopuszczenia instrumentów finansowych do obrotu, ryzyku kształtowania się przyszłych cen akcji oraz ryzyku związanym z zawieszeniem, bądź wykluczeniem akcji z obrotu. Te wszystkie informacją są bardzo ważne z punktu widzenia inwestora, ponieważ zdaje on sobie sprawę z niebezpieczeństw jakie w międzyczasie mogą napotkać daną spółkę.

Kolejną częścią dokumentu informacyjnego, na którą potencjalni nabywcy powinni zwrócić uwagę jest rozdział Dane o emitencie. To tutaj znajduje się krótki opis o tym jak powstawał emitent. Tutaj także znajdują się bardzo istotne informacje o kategoriach produktów czy usług, które oferuje spółka oraz informacje o poniesionych przez spółkę inwestycjach pozwalających rozwijać jej działalność. Informacje te, w powiązaniu z danymi o wielkości pozyskanych z ostatniej emisji środków oraz szerszą analizą branży, w której działa spółka mogą posłużyć ocenie szans spółki na umocnienie swojej pozycji konkurencyjnej. Na tym etapie zaznajamiania się ze spółką, inwestor powinien zainteresować się także kadrą zarządzającą i radą nadzorczą. Na rynku NewConnect często jest bowiem tak, że główną wartością i potencjałem do dalszego rozwoju jest kapitał ludzki działający w spółce.

To co najbardziej przekonuje jednak inwestorów, to liczby. Odpowiednio przygotowane wyniki finansowe spółki stanowią bowiem podstawowe informacje o wynikach, jakie spółka osiągnęła w przeszłości. Oczywiście dane finansowe nie powinny być analizowane w oderwaniu od pozostałych części dokumentu informacyjnego. Należy również zwrócić uwagę, że dokumenty informacyjne sporządzane są wyłącznie w wersji elektronicznej.

Ciężki kawałek chleba

Informacje ukazywane przez spółki mogą bardzo pomóc w podjęciu ostatecznych decyzji inwestycyjnych w procesie budowy portfela. Należy przy tym jednak zwracać uwagę na wiele podpunktów i ostrożnie wypracować swoją opinię o kondycji spółki. Nie wszyscy potrafią bowiem znaleźć ważne informacje czytając te dokumenty. Czytanie sprawozdań finansowych to trudna umiejętność, którą nabywa się wraz z doświadczeniem. Jednak Ci śmiałkowie, którzy nie poddadzą się w połowie i skrupulatnie poznają spółkę zostaną w przyszłości wynagrodzeni wzrostami akcji.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: