eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 15.03 - 19.03.10

Rynek walutowy 15.03 - 19.03.10

2010-03-19 17:16

Kończący się tydzień, mimo sporej ilości nowych danych, które napłynęły na rynek, stał pod znakiem wiadomości dotyczących Grecji.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 08.03-11.03.10

Najpierw pojawiła się pozytywna informacja z agencji ratingowej S&P o pozostawieniu ratingu Grecji na poprzednim poziomie oraz usunięciu tego kraju z listy krajów, których rating jest zagrożony obniżeniem. Niestety radość z tej wiadomości trwała krótko, ponieważ następnego dnia pojawił się raport agencji Dow Jones, sugerujący że Grekom nie uda się uzyskać finansowania z krajów członkowskich na rynkowych warunkach. Inwestorzy zdecydowanie większą wagę przyłożyli do tej drugiej wiadomości, ponieważ wyraźnie zaczęli ograniczać swoje ryzyko sprzedając ryzykowne aktywa.

Stopy w USA nadal bez zmian

Drugim ważnym wydarzeniem tego tygodnia była decyzja FED dotycząca stóp procentowych w USA. Po raz kolejny zostały one utrzymane na poprzednim poziomie, a ponadto w komunikacie ponownie znalazło się zapewnienie, że stopy przed długi okres czasu pozostaną niskie. W efekcie wpływ tej informacji był ograniczony.

Garść danych makro ze świata

Poza tym w ciągu tygodnia napływały różne publikacje makroekonomiczne. Do pozytywnych niespodzianek można zaliczyć odczyt indeksów NY Empire State (wyniósł 22,86 pkt) oraz FED z Philadelphii (wyniósł 18,6 pkt). Nieznacznie lepiej od oczekiwań wypadły także dane z rynku nieruchomości w USA, choć całościowo były one słabsze od poprzednich odczytów. Z danych europejskich mile zaskoczył indeks ZEW, którego wartość spadła mniej niż oczekiwano, bo do poziomu 44,5 pkt.

Dolar znowu mocny

Początkowo zachowanie kursu EUR/USD sugerowało, że inwestorom uda się przełamać opór w okolicach poziomu 1,38. Jednak już po pierwszej nieudanej próbie główna para zanotowała zdecydowane spadki. Kurs dotarł pod koniec tygodnia w okolice 1,35 i widać było wtedy zdecydowaną przewagę sprzedających wspólną walutę.

Dobre dane z Polski

W tym tygodniu napłynęło również kilka informacji dotyczących polskiej gospodarki. Najważniejsze z nich to wzrost dynamiki produkcji przemysłowej do 9,2% r/r (spodziewano się odczytu na poziomie 8,9%) oraz dynamiki przeciętnego wynagrodzenia do 2,9% r/r (oczekiwano 2,6%). Ponadto wypowiedział się prezes NBP, którego zdaniem należy zastanowić się nad dyskusją na temat podwyżek stóp procentowych w Polsce. Warto zauważyć, że taka podwyżka powinna przyczynić się do aprecjacji polskiej waluty.

Znaczne wahania USD/PLN

Patrząc ogólnie na obecną sytuację na parach złotowych można łatwo zauważyć, że ten tydzień nie przyniósł większych zmian w poziomie kursu EUR/PLN. Wprawdzie udało się wrócić do niedawnego lokalnego minimum w pobliżu 3,86, ale ostatnie dni to ponowne wzrosty. Z kolei więcej działo się na parze USD/PLN. Chwilowy spadek poniżej poziomu 2,80 pozwolił wyznaczyć nowe minimum lokalne, ale później niestety szybko kurs powrócił na wyraźnie wyższe poziomy. Pod koniec ostatniej sesji europejskiej w tym tygodniu kształtował się na poziomie 2,8760.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: