eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Gospodarka światowa: prognozy 2010

Gospodarka światowa: prognozy 2010

2010-01-08 13:27

Przeczytaj także: KPP: recesja w Polsce nieunikniona


W dłuższej perspektywie mamy wciąż zwyżkową tendencję na rynku. Wierzymy, że przejście od polegającej na eksporcie ekonomii do ekonomii napędzanej konsumpcją zmniejszy jej wrażliwość na globalne procesy, co doprowadzi do stabilnego wzrostu. Jeśli chodzi o walutę, sądzimy, że Renminbi napotka nacisk aprecjacyjny w 2010, ponieważ pomimo, że był relatywnie stabilny w stosunku do dolara w 2009, stracił znacząco na sile w stosunku do Euro. Dlatego też, patrząc na sprawę z towarowego punktu widzenia, Renminbi stracił na sile w związku z tym, że UE stałą się już dawno głównym partnerem handlowym Chin.

Jeśli chodzi o wybór sektorów, preferujemy krajowe rynki oraz te, które korzystają z aprecjacji Renminbia. Sprzyjamy konsumentom, bankom, telekomunikacji i branży IT. Po okresie konsolidacyjnym podkopanym przez dużą liczbę IPO w sektorze własności, kolekcjonowanie prywatnych akcji to słabość. Podchodzimy do telekomunikacji, produkcji materiałów, globalnych cyklów i sektorów zorientowanych na eksport z duża rezerwą.

Prognozy dla USA


Peter Anderson, Co-CIO US Akcje w RCM
  • Spadek fiskalnej stymulacji i wzrost podatków wpłyną na konsumpcję
  • Pomimo, że korekta w pierwszej połowie 2010 jest prawdopodobna, spodziewamy się pobudzenia
  • Konsument jest kluczem do ożywienia gospodarczego USA
Przez następne cztery kwartały, do 30 października 2010 roku, spodziewany wzrost PKB ma sięgnąć 3 do 3,5 procent. Oczekujemy spadku ekonomicznego przed końcem 2010 roku i dalszego umiarkowanego wzrostu w 2011 jako wynik spadku fiskalnych stymulantów oraz wzrostu federalnych, stanowych i lokalnych podatków od konsumpcji. Główne wydatki z pewnością stale będą wzrastać i odchodzić od obecnych, niskich poziomów. Eksport pozostanie jedną z najsilniejszych gałęzi ekonomii USA, zasilany osłabionym dolarem i dużym zapotrzebowaniem na wschodzących rynkach. Pomimo, że wydatki na towary i usługi na poziomie federalnym niezachwianie wzrosną, wydatki na poziomie stanowym i lokalnym pozostaną pod silnym naciskiem w związku z trwającymi problemami budżetowymi.

Stopy procentowe z pewnością pozostaną na rekordowo niskich poziomach odzwierciedlając umiarkowane inflacyjne naciski, stale wysoką stopę bezrobocia i ekonomiczne ożywienie poniżej oczekiwań. Zyski okażą się być solidne, gdyż firmy bez wytchnienia będą obniżać koszty a umiarkowany wzrost ilości towaru doprowadzi do znaczących zysków. Są to z jednej strony dobre, a z drugiej złe wiadomości. Podczas gdy silny wzrost zysku jest wspaniała nowiną, redukcja kosztów przyniesie tylko umiarkowany wzrost płac, co przekłada się na niedostatecznie wysoką konsumpcję.

Jeśli wzrost w stosunku do marcowych spadków się utrzyma, znacząca korekta może pojawić się w pierwszej połowie 2010 roku. Jednakże spodziewamy się rynkowej aprecjacji na poziomie od 5 do 10 procent w 2010 roku, co odzwierciedli bardzo silne zarobki i niskie stopy procentowe.

Prawdziwym kluczem do osiągnięcia sukcesu ekonomicznego i rynkowego jest konsument. Jeśli poziom wydatków wzrośnie w 2010 roku, a później ustabilizuje się w 2011, rynek wygeneruje odpowiedni pęd, by rozkręcić rynek papierów wartościowych znacznie skuteczniej. Jeśli konsumpcja stanie się anemiczna w późnym 2010, zarówno ekonomia jak i rynek osiągną niewystarczające wyniki.

Podsumowanie


Neil Dwane, współzarządzający funduszami Allianz RCM European Equity Income Fund, & CIO Europe for RCM
  • Zarobiono łatwe pieniądze
  • Mnóstwo okazji dla kolekcjonerów obligacji
Papiery wartościowe w 2009 roku mocno zwariowały i nie są już tanie, chociaż nie osiągnęły też wartości granicznych. Aprecjacja rynku w 2010 roku będzie prawdopodobnie bardziej spowodowana wzrostem przychodów i dostępnych dywidend, niż dalszą ekspansją wskaźników PE. W skutek czego, łatwy pieniądz został w tej sesji zarobiony a inwestorzy powinni coraz bardziej skupiać się na firmach o wysokiej jakości, z dobrymi modelami biznesowymi, ze zdrowym przepływem kapitału i jego zarządzaniem oraz taki, które osiągają wysoki poziom dywidend. Istnieje duży wybór, gdyż ta sesja była bardzo spolaryzowana.

M&A globalnie będzie wciąż napędzać niektóre segment przemysłu wraz z dojrzewaniem rynków, takich jak rynki technologii i produktów podstawowych. Wiele firm skupi się na okazjach w sferze produktów i rynku, by dotrzeć do wyłaniającego się, wzrastającego konsumenta. Wraz z przewagą wzrostu rynków wschodzących świat ujrzy dalsze prężące się zapotrzebowanie na towary i ropę, które z kolei zadziała jak podatek konsumpcyjny, w szczególności w ekonomiach krajów takich jak USA. Napędzi to także dalsze inwestycje prowadząc je w kierunku czystego prądu oraz alternatywnych źródeł energii.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: