eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › KDPW i RCDCB podjęły współpracę

KDPW i RCDCB podjęły współpracę

2010-01-05 00:15

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych podpisał porozumienie o współpracy z białoruskim depozytem papierów wartościowych (RCDCB). Jest to pierwszy krok w kierunku nawiązania połączenia operacyjnego pomiędzy centralnymi depozytami Polski i Białorusi, co z kolei umożliwi notowanie białoruskich spółek na giełdzie warszawskiej.

Przeczytaj także: KDPW: negocjowana pożyczka papierów wartościowych już dostępna

Memorandum of Understanding określa ramy współpracy pomiędzy depozytami w zakresie wymiany informacji, danych statystycznych oraz wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami z polskiego i białoruskiego depozytu. Działania te zmierzają do utworzenia połączenia operacyjnego pomiędzy KDPW i białoruskim depozytem, które umożliwi w przyszłości podwójne notowanie spółek na giełdach w Warszawie i Mińsku.

"Podpisane porozumienie o współpracy to pierwszy etap w procesie połączenia transgranicznego z Białorusią. Z zainteresowaniem obserwujemy zmiany zachodzące na rynku białoruskim, który uważam za perspektywiczny. Będzie to także dobra okazja do transferu wiedzy, a może nawet naszej technologii na Białoruś" - mówi Iwona Sroka, Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Działania Krajowego Depozytu dotyczące tworzenia nowych zagranicznych połączeń operacyjnych oraz zwiększania rentowności już istniejących, wpisują się w zatwierdzoną w grudniu br. Strategię Spółki na lata 2010- 2013. Wśród celów i projektów strategicznych ważnym wątkiem jest współpraca z Giełdą i uczestnikami rynku w zakresie notowania spółek zagranicznych. Współpraca z Białorusią stanowi także element pozycjonowania KDPW w regionie oraz jest przejawem biznesowej aktywności i synergii we współpracy z instytucjami polskiego rynku kapitałowego.

Krajowy Depozyt posiada 13 połączeń operacyjnych z zagranicznymi instytucjami depozytowymi - 6 z nich to połączenia bezpośrednie pomiędzy KDPW a zagranicznym depozytem. Pozostałe 7 to połączenia typu pośredniego, przy współudziale jednego z dwóch międzynarodowych depozytów: Clearstream Banking Luxembourg lub Euroclear Bank.

Obecnie finalizowane są prace nad budową połączenia operacyjnego z rynkiem bułgarskim. Będzie to połączenie pośrednie poprzez lokalnego pośrednika – bank powierniczy. Krajowy Depozyt prowadzi również prace nad połączeniami z rynkiem rumuńskim oraz kanadyjskim.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: