eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych w 2010

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych w 2010

2011-01-10 09:48

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych w 2010

Podstawowe statystyki KDPW w latach 2009-2010 © fot. mat. prasowe

W 2010 roku w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych rozliczonych zostało 18 milionów transakcji o wartości ponad 8,2 biliona złotych. Chociaż liczba rozliczonych transakcji nie uległa zmianie w stosunku do roku 2009, ich wartość wzrosła o blisko 70 proc. rok do roku - poinformowała prezes KDPW.

Przeczytaj także: KDPW ma już 16 lat

- W rok 2010 weszliśmy z nową Strategią KDPW, której realizacja weszła w decydującą fazę. W minionym roku prowadziliśmy szereg projektów, które wpływają na poprawę funkcjonowania i rozwój całego polskiego rynku kapitałowego – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW.

Do najważniejszych wydarzeń 2010 roku zaliczyć należy zmianę dotychczasowego systemu gwarantowania rozliczeń na rynku regulowanym i uruchomienie Gwaranta Rozliczeń – spółki KDPW_CLEARPOOL. To pierwszy krok w kierunku wydzielenia ze struktury KDPW izby rozliczeniowej CCP, która zostanie uruchomiona w 2011 roku. - Dzięki temu polski rynek osiągnie światowe standardy dotyczące izb rozliczeniowych i centralnych depozytów – mówi o powołaniu CCP Iwona Sroka. Wspólnie z najważniejszymi bankami KDPW rozpoczął także prace nad utworzeniem izby rozliczeniowej CCP dla rynku OTC derywatów.

2010 rok to także nowe połączenia operacyjne z zagranicznymi rynkami. W lutym utworzony został link z Bułgarią, dzięki czemu na rynku NewConnect warszawskiej Giełdy zadebiutowała pierwsza spółka z tego kraju – Intercapital Property Development. Połączenie z rynkiem kanadyjskim umożliwiło z kolei notowanie spółki Kulczyk Oil Ventures, która zadebiutowała na GPW w maju. Pod koniec roku sfinalizowane zostały prace nad połączeniem z centralnym depozytem Litwy. - Wspólnie z innymi uczestnikami rynku, w tym zwłaszcza z warszawską Giełdą, prowadzimy działania mające na celu przyciągnięcie do Warszawy kolejnych spółek zagranicznych – powiedziała Prezes KDPW.

W 2010 roku system kdpw_stream przeszedł „chrzest bojowy”, realizując rekordową liczbę operacji - 389,5 tysiąca - gdy, oprócz regularnych operacji, zaksięgowane zostały transakcje dotyczące oferty publicznej PZU. - Na podstawie monitoringu funkcjonowania kdpw_stream ustaliliśmy, że przy obecnej konfiguracji systemu jest on w stanie rozliczyć w ciągu dnia rozliczeniowego do 2 mln operacji. To dwa razy więcej, niż zakładaliśmy wcześniej – powiedziała Iwona Sroka.

fot. mat. prasowe

Podstawowe statystyki KDPW w latach 2009-2010

Podstawowe statystyki KDPW w latach 2009-2010

Krajowy Depozyt aktywnie współpracował w 2010 roku z uczestnikami rynku nad projektem wejścia polskiego rynku na platformę Target2-Securities. Przyjął m.in. rolę przewodniczącego tzw. National Users Group, pracującej nad wdrożeniem T2S na polskim rynku.

Na potrzeby rozliczeń i rozrachunku transakcji na Rynku Energii GPW w strukturze KDPW utworzona została Giełdowa Izba Rozrachunkowa – która odpowiada za rozliczanie i gwarantowanie transakcji w tym segmencie. To także element realizacji Strategii KDPW, w ramach której Krajowy Depozyt rozszerza zakres oferowanych przez siebie usług i wchodzi w nowe obszary biznesowe.

Rok 2010 to także okres licznych wyróżnień dla KDPW i jego Zarządu. Krajowy Depozyt został m.in. laureatem nagrody stowarzyszenia COMMON Europe za wdrożenie systemu depozytowo-rozliczeniowego kdpw_stream. System KDPW otrzymał także wyróżnienie w konkursie Gazety Bankowej "Lider informatyki instytucji finansowych 2009". Z kolei Prezes Iwona Sroka otrzymała wyróżnienie w plebiscycie tygodnika Gazety Finansowej "Perły Polskiego Biznesu 2010" dla Najbardziej Przedsiębiorczych Kobiet w Polsce, a Sławomir Panasiuk - Wiceprezes KDPW - otrzymał prestiżowy tytuł "CIO Roku 2009".

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: