eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lokaty bez podatku Belki wg MF

Lokaty bez podatku Belki wg MF

2009-11-18 12:38

17 listopada 2009 r. Ministerstwo Finansów ustosunkowało się do wątpliwości dotyczących lokat i kont oszczędnościowych z jednodniową kapitalizacją, które pozwalają uniknąć tzw. podatku Belki. W wypowiedzi dla serwisu OprocentowanieLokat.pl Magdalena Kobos, rzecznik ministerstwa, potwierdziła, iż w sytuacji, gdy podatek od odsetek z lokaty nie przekracza 50 groszy nie jest on pobierany. Nie musi tej czynności dokonać bank, ani tym bardziej klient banku.

Przeczytaj także: Lokaty jednodniowe: zysk trzeba oddać?

OprocentownieLokat.pl przypomina, że w ostatnich dniach pojawiły się sugestie, iż to klienci, korzystający z „antybelkowych” lokat, będą musieli dopisać zyski z nich do rocznego zeznania podatkowego celem opodatkowania. Interpretacja przedstawiona przez Ministerstwo Finansów wydaje się jednak rozwiewać wszelkie wątpliwości.

Poniżej serwis OprocentowanieLokat.pl zaprezentował pełną treść wypowiedzi rzecznika MF Magdaleny Kobos:

„Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą", od uzyskanych przychodów z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.

Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 30a ust. 1 ustawy, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (art. 30a ust. 7 tej ustawy). Zatem, z istoty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych wynika, że należny podatek jest płatny każdorazowo jako wykonanie powstałego zobowiązania podatkowego.

Z kolei art. 41 ust. 1 i 4 ustawy stanowią, że płatnicy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych m.in. z tytułu przychodów z odsetek od lokat bankowych (art. 30a ust. 1 ustawy).

Obliczając i pobierając zryczałtowany podatek dochodowy płatnik jest zobligowany do stosowania przepisu art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom lub inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera szczególnych regulacji dotyczących zaokrąglania. Z tego względu w tym zakresie należy stosować przepisy ogólne zawarte w Ordynacji podatkowej.

W świetle powyższego, gdy kwota obliczonego podatku od przychodu z tytułu odsetek od środków ulokowanych na lokacie bankowej jest niższa niż 50 groszy, płatnik (np. bank) - zgodnie z zasadami zaokrąglania przewidzianymi w art. 63 Ordynacji podatkowej - nie jest zobowiązany do pobrania tego podatku (podatek nie występuje).

W takim przypadku przepis art. 45 ust. 3b ustawy, zgodnie z którym w zeznaniu rocznym wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, nie ma zastosowania.”

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: