eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Rynek wina: czy warto inwestować?

Rynek wina: czy warto inwestować?

2009-10-17 01:12

Rynek wina: czy warto inwestować?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W poszukiwaniu alternatywnego inwestowania warto przyjrzeć się inwestowaniu w wino. W Polsce działają już wyspecjalizowane firmy, które pomagają zainwestować nasze pieniądze w taki sposób. Wino to nie tylko trunek ale i dobro, którym możemy handlować na giełdzie towarowej. Oczywiście nie chodzi tu o inwestowaniu w każdą zakurzoną butelkę, znalezioną na strychu, ale mowa tu o wyspecjalizowanym rynku i obrocie.

Przeczytaj także: Rynek wina: dobra passa trwa

Na początek fakty

Światowym centrum obrotu inwestycyjnym winem jest Londyn, a ściślej giełda Liv-ex. Uczestnictwo w inwestowaniu może mieć kilka odsłon:
  • inwestowanie w wybrany rodzaj wina (wśród kwotowanych na giełdzie)
  • inwestowanie w „fundusz inwestycyjny”, zajmujący się obrotem winem
  • mieszany: firma – fundusz inwestycyjny kupuje konkretnie wskazane wino
  • inwestowanie w index
  • zakłady na index
Ze względu na umiejscowienie fizyczne rynku obrotu wina główną walutą rozliczeniową jest funt brytyjski. Na giełdzie są notowane dwa najważniejsze indeksy Live-ex 100 Fine Wines oraz Liv-ex 500 Fine Wines.

Wino, a dokładniej opakowania win (po minimum 6 lub 12 butelek), jest składowane w Anglii w odpowiednich warunkach do przechowywania wina w specjalnych pomieszczeniach – piwnicach gwarantujących utrzymanie wysokiej jakości wina. Choć jest to towar (commodity), nie można go fizycznie dotknąć i na przykład trzymać w domu. Obostrzenia dotyczące zachowania jakości są tak wielkie, że niemożliwością jest np. odkupienie przez inwestora wina od osoby fizycznej, która przechowywałaby wcześniej takie inwestycyjne wino w domu. Istnieje zawsze obawa, że warunki domowe mogły być nieodpowiednie, a co za tym idzie wino straciło już na wartości.

W Polsce pojawiły się już wyspecjalizowane podmioty, za pośrednictwem których można inwestować w wino. – Minimalna kwota inwestycji w Polsce to 5 tys. złotych, a inwestycję taką trzeba szacować na lata. To nie jest płynny towar, który można sprzedać w ciągu godziny. Niekiedy trzeba liczyć się z tym, że sprzedaż pakietu wina może zająć nawet kilka tygodni. Tak więc tego typu inwestycja to nie fundusz inwestycyjny sensu stricte, a raczej pośrednik, opiekujący się konkretnie kupionym towarem – tłumaczy Tomasz Wlazło, bezpośredni importer win i właściciel firmy Visfera.

Żądni nowych wrażeń inwestycyjnych mogą spróbować swoich sił i wyczucia bezpośrednio logując się na stronie i wykupując abonament „inwestorski”, umożliwiając sobie granie na rynku win inwestycyjnych. Trzeba tutaj naprawdę sporego wyczucia, bowiem jak i na giełdzie papierów wartościowych, wzrosty/spadki indeksów nie są skorelowane przecież z wahaniami cen poszczególnych win.

Przykład
Liv-ex 100 Fine wines (obecnie: 225.45):
  • 1 rok: -14.2%
  • 3 miesiące: + 5.3%
  • Sierpień 2009: + 4.6%
Średnio index wzrósł w sierpniu o 4.6 proc., a cena Lafite Rothschild 2002 o 24 proc., zaś cena Pichon Lalande spadła o 4.3 proc.

Na rynku brytyjskim są wyspecjalizowane fundusze, gdzie analitykami są ludzie z branży winiarskiej, a nie tylko analitycy finansowi. - Tutaj potrzebna jest wiedza z zakresu enologicznego, należy wiedzieć jakie wino się starzeje, kiedy i ile można trzymać poszczególne gatunki do czasu „zepsucia się wina” – mówi Tomasz Wlazło.

Należy także zwrócić uwagę na dwa kolejne czynniki, tym razem finansowe: zmienność kursów (popyt/podaż) oraz wpływ waluty na cenę wina. Na przełomie roku 2008/2009 ceny win spadły gwałtownie wg Miles Davis – Fine Wine Fund (źródło: Drinks Bussiness) ceny rocznika 2005 spadły w USD o 60 proc., w GBP o średnio 22 proc.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: