eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta - tydzień zwiększonej zmienności

Polska waluta - tydzień zwiększonej zmienności

2009-08-14 18:25

Przeczytaj także: Tydzień pod znakiem oczekiwnia na dane z USA

Rynek międzynarodowy


Pierwsza część minionego tygodnia na rynku walutowym przebiegała pod znakiem spadku kursu eurodolara. Zniżki te były kontynuacją ruchu zapoczątkowanego po zeszłotygodniowej publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy, które wypadły lepiej od oczekiwań. Reakcja rynku była odmienna od tego co mogliśmy obserwować w ostatnim czasie, a kurs EUR/USD od piątku spadł w szybkim tempie z poziomu 1,4400 do 1,4150 w poniedziałek.

Brak istotnych publikacji danych makro w pierwszej części tygodnia spowodował, że większość inwestorów postanowiła nie angażować się w nowe transakcje na rynku kapitałowym do czasu napływu bardziej znaczących informacji ze światowych gospodarek. Wyczekiwanie na giełdach znalazło również swoje odbicie na rynku walutowym gdzie, widoczne było zwiększone zainteresowanie walutami uchodzącymi za bezpieczne inwestycje tj. dolarem oraz jenem. Do połowy obecnego tygodnia kurs EUR/USD zniżkował, ustanawiając w środę lokalne minimum na poziomie 1,4085. Sytuacja uległa odwróceniu po opublikowaniu komunikatu po posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku. FOMC zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian z główną stawką w przedziale 0-0,25-proc. Jednocześnie stwierdził, że aktywność gospodarcza w USA odbudowuje się, sytuacja na rynkach finansowych ulega poprawie, a wydatki konsumentów zaczynają się stabilizować. Zapowiedziano również utrzymanie stóp na niskim poziomie przez „dłuższy czas” oraz zakończenie procesu wykupu obligacji w październiku. Informacje te znacząco poprawiły nastroje rynkowe, czemu towarzyszyły zwyżki na światowych giełdach oraz wzrost kursu eurodolara. Pozytywnie rynek zaskoczyła również publikacja dynamiki PKB za drugi kwartał w Niemczech oraz we Francji, która w obu przypadkach wyniosła 0,3% kw/kw i była znacząco lepsza od oczekiwań. Na lekkie pogorszenie nastrojów wpłynął słabszy od prognoz odczyt wielkość sprzedaży detalicznej w USA, która wyniosła w lipcu -0,1% m/m, podczas gdy rynek oczekiwał 0,3% m/m. Końcówka obecnego tygodnia przebiegała pod znakiem konsolidacji kursu eurodolara w przedziale 1,4250-1,4300.

Wpływ zeszłotygodniowej publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy na walutę Japonii okazał się zgodny z tym, co mogliśmy obserwować w ostatnim czasie, czyli spadek wartości jena wraz napływem pozytywnych danych. Tuż po publikacji zwyżkowały zarówno kursy EUR/JPY (+1,38%) oraz USD/JPY (+2,74%), a w przypadku drugiej pary walutowej wzrost był wyjątkowo silny i dodatkowo wspierany przez umacniającego się dolara. W pierwszych dniach tygodnia jednak notowania obu par walutowych systematycznie zniżkowały, oddając całość wcześniejszych wzrostów. Spadek kursu EUR/JPY okazał się ponad dwukrotnie większy niż piątkowy wzrost w reakcji na dobre dane z USA. W drugiej części tygodnia jen zaczął ponownie tracić na wartości wraz z poprawą nastrojów na rynku. Odbicie w notowaniach EUR/JPY oraz USD/JPY okazało się jednak chwilowe, gdyż po publikacji gorszych od oczekiwań danych dotyczących wielkości sprzedaży detalicznej w USA, która spadła w lipcu o 0,1% m/m, wróciło zainteresowanie japońską walutą. Na zakończenie tygodnia jen zaczął się umacniać względem euro oraz dolara.

Wzrost awersji do ryzyka w pierwszej części obecnego tygodnia oraz chwilowy powrót optymizmu na rynek w drugiej, widoczne były również w notowaniach pary walutowej AUD/USD, która najpierw zanotowała spadek o blisko 3%, ustanawiając lokalne minimum na poziomie 0,8180, aby następnie odbić w górę odrabiając poprzednie straty. Po tym ruchu notowania tej pary walutowej ustabilizowały się, oscylując wokół poziomu 0,8425.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: