eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek derywatów: dynamiczny rozwój

Rynek derywatów: dynamiczny rozwój

2009-08-13 12:56

Przeczytaj także: Rynek produktów strukturyzowanych wzrośnie?


Można również zauważyć, że inwestorzy coraz bardziej korzystają z innowacji oferowanych przez polski parkiet. Liczba instrumentów giełdowych stale się powiększa. Warto chociażby wspomnieć o nowo powstałych indeksach notowanych na GPW od maja 2009:
  • WIG20Short - indeks odwrotny do WIG20 - przy spadku WIG20 o 10 pkt. WIG20short rośnie o 10 pkt.
  • WIG20Lev - WIG20 z dźwignią 2:1 - wzrost WIG20 o 10 pkt. powoduje wzrost WIG20lev o 20 pkt.
Wskaźniki są przeliczane identycznie jak WIG20, co 15 sekund w trakcie notowań ciągłych.

Historyczne wartości nowych benchmarków zaczynają się od 01.01.2006. Ich pojawienie się może prowadzić do nowych możliwości zarobku na warszawskim parkiecie. Powstaną być może kontrakty terminowe na WIG20Short oraz WIG20Lev, a emitenci produktów strukturyzowanych nie omieszkają pewnie jeszcze bardziej zdywersyfikować swoich ofert o nowe inwestycje oparte między innymi o w/w indeksy.

fot. mat. prasowe

Liczba notowanych na GPW obligacji i certyfikatów strukturyzowanych

Liczba notowanych na GPW obligacji i certyfikatów strukturyzowanych

Polski rynek produktów strukturyzowanych to jednak dość młody segment. Jego początek można datować na rok 2000, kiedy produkty te oferowane były jedynie jako Private Placement – do ściśle wybranych klientów. „Struktury” na GPW pojawiły się w 2006 roku, jednakże ich wybór był bardzo ograniczony, ze względu na ich niewielka ilość (2 instrumenty). Na koniec 2007 roku liczba notowanych serii wynosiła już 12. Swoją rewolucję rynek ten przeżył w 2008, kiedy to na koniec roku mieliśmy do wyboru aż 46 różnych możliwości inwestycji. Aktualnie na parkiecie jest 65 różnych produktów: w tym 15 obligacji i 50 certyfikatów (35 certyfikatów zwykłych, 1 certyfikat bonusowy, 1 certyfikat gwarantowany, 2 certyfikaty typu „short”, 11 certyfikatów ekspresowych) opartych o indeksy i towary. Chcąc je kupić, należy liczyć się ze zróżnicowaniem pod względem stóp zwrotu oraz ryzyka, jakie trzeba w związku z taką inwestycją ponieść.

fot. mat. prasowe

Obrót produktami strukturyzowanymi (mln zł)

Obrót produktami strukturyzowanymi (mln zł)

Rynek produktów strukturyzowanych w Polsce naprawdę dynamiczny rozwój rozpoczął począwszy od 2008 roku, gdy liczba oferowanych instrumentów notowanych na giełdzie z miesiąca na miesiąc zaczęła dynamicznie rosnąć. Zarówno ilość obligacji jak i certyfikatów strukturyzowanych w dalszym ciągu stale się zwiększa, przez co segment staje się bardziej atrakcyjny, powodując jeszcze większe zainteresowanie tego rodzaju inwestycjami. Przekłada się to bezpośrednio na obroty, których wartość w lipcu sięgnęła już 132,9 mln zł, co jest poziomem znacznie wyższym niż rok wcześniej. Aktualny stan został osiągnięty w zeszłym roku dopiero w listopadzie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: