eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy oczekuje na decyzje FOMC

Rynek walutowy oczekuje na decyzje FOMC

2009-08-12 12:38

Rynek walutowy oczekuje na decyzje FOMC

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Poranna, wtorkowa sesja na rynku walutowym przebiegała bardzo stabilnie na głównych parach walutowych. Uwagę inwestorów przykuwały waluty rynków wschodzących, w tym złoty który istotnie tracił na wartości.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Trochę więcej emocji wzbudziła sesja amerykańska, podczas której nastąpiła realizacja zysków na głównych indeksach akcji w oczekiwaniu na środową decyzję Fed. Na skutek wzrostu awersji do ryzyka na wartości zyskiwał jen japoński i waluta amerykańska. Czynnikiem ograniczającym spadki były lepsze fundamenty na temat wydajności w sektorze pozarolniczym w USA, która według wstępnych danych wzrosła o 6,4% wobec wzrostu o 0,3% po korekcie w pierwszym kwartale.

W dniu dzisiejszym w oczekiwaniu na decyzje i komunikat FOMC sesja może przebiegać dość spokojnie, z tendencja do dalszego umocnienia dolara, jena i osłabienia walut rynków wschodzących, które powinny znajdować się pod presja na skutek osłabienie apetytu na ryzyko. Sama decyzja nie powinna wnieść nic nowego, jednak ważna będzie wymowa komunikatu. Najprawdopodobniej Fed zdecyduje się na zacieśnianie cyklu polityki monetarnej dopiero w przyszłym roku, gdyż obecnie byłoby to zbyt ryzykowane posunięcie mając na uwadze to, że gospodarka dopiero zaczyna wychodzić z recesji. Pomimo poprawy klimatu inwestycyjnego, a także lepszych fundamentów napływających z gospodarki, retoryka Rezerwy Federalnej pozostaje zachowawcza, a jej działanie w dalszym ciągu ma na celu utrzymania odpowiedniej płynności i stabilizację rynków finansowych. Najistotniejszą kwestią pozostaje to, czy w dzisiejszym komunikacie Fed zaakcentuje zamiar podwyższania stóp procentowych w bliskiej przyszłości.

Ponadto z Wielkiej Brytanii poznamy dane z rynku pracy oraz kwartalny raport banku Anglii na temat inflacji. Z Eurolandu napłyną informacje na temat produkcji przemysłowej, a z Kanady i USA bilans handlowy.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: W okresie styczeń - czerwiec deficyt handlowy wyniósł 3.65 mld euro.
  • CA: Rozpoczęte budowy domów: 132.1k, prognoza: 145.0k.
  • JP: Indeks zaufania konsumentów w lipcu: 39,7pkt. wobec oczekiwanych 38pkt. Poprzednia wartość: 38,1pkt.
  • JP: Decyzją BoJ główna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie 0,1%.
  • CZK: W czerwcu dynamika produkcji przemysłowej w Czechach spadła o 12,2% w relacji rocznej, wobec spadku o 22% miesiąc wcześniej.
  • UK: W czerwcu deficyt handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii sięgnął 6,45 mld GBP, po tym jak w maju po korekcie wyniósł on 6,174 mld GBP.
  • UK: Indeks ceny domów (DCLG) : -10,7%r/r wobec oczekiwań na poziomie -11,3%. Poprzednia wartć: -12,5%.
  • GE: Inflacja CPI w lipcu: 0,0%m/m i -0,5%r/r wobec oczekiwanych odpowiednio 0,0%m/m i -0,6%r/r. Poprzednia wartość: 0,4%m/m i 0,1%r/r.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: