eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynki finansowe II kw. 2009 r.

Rynki finansowe II kw. 2009 r.

2009-07-12 00:20

Przeczytaj także: Rynki finansowe I kw. 2009 r.

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

Dla zdecydowanej większości posiadaczy jednostek uczestnictwa otwartych funduszy inwestycyjnych zakończony już II kwartał był niewątpliwie bardzo przyjemną odmianą. Na 416 funduszy 364 było na plusie (88 proc.). Straty przyniosło 48 produktów (12 proc.), a wartości nie zmieniły 4 (1 proc.).

Niemal wszystkie kategorie funduszy zakończyły kwartał na plusie. Powiodło się zwłaszcza tym inwestorom, którzy zaryzykowali i ulokowali pieniądze w funduszach koncentrujących się na rynkach wschodzących – europejskich i globalnych. Te pierwsze przyniosły przeciętnie 27,3 proc. zysku, a drugie 22 proc. Bardzo dobrze poradziły też sobie fundusze skupiające się na krajowym rynku akcji, przy czym te inwestujące w spółki małe i średnie wypadły ciut lepiej (25,1 proc.) od funduszy akcji uniwersalnych (24,6 proc.).

Najlepiej radziły sobie jednak fundusze akcji spółek zagranicznych, działających w sektorach budownictwa i nieruchomości, które przyniosły średni zysk w wysokości 32,2 proc. Do kategorii tej należą cztery produkty, które skupiają się na inwestycjach w krajach zaliczanych do tzw. Nowej Europy. Spośród nich najwyższą stopę zwrotu (48,1 proc.) odnotował BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej (EUR).

W segmencie funduszy obligacji na pierwszy plan wybijają się produkty inwestujące w papiery dłużne denominowane w dolarach (8,2 proc.) i euro (7,1 proc.). Tak wysokie zyski odnotowały jednak tylko w ujęciu walutowym, bo klienci, którzy nabyli jednostki wpłacając złote, po przeliczeniu na rodzimą walutę w przypadku funduszy w euro osiągnęli zysk w wysokości tylko 1,9 proc., zaś w przypadku funduszy dolarowych odnotowali stratę rzędu 3 proc. Fundusze operujące na polskim rynku długu zakończyły kwartał z przeciętną stopą zwrotu w wysokości 2 proc.

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu funduszy wg kategorii w II kw. 2009 r.

Stopy zwrotu funduszy wg kategorii w II kw. 2009 r.

PROGNOZA NA III KWARTAŁ

Podsumowując wcześniej I kwartał 2009 r. pokusiliśmy się o stwierdzenie, że „nie powinniśmy przecierać oczu ze zdumienia, jeśli okaże się, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy zbankrutują lub zostaną znacjonalizowane firmy do niedawna określane jako 'zbyt wielkie by upaść' (General Motors, Chrysler czy wybrane europejskie banki), a niektóre małe państwa ogłoszą niewypłacalność z powodu spadku wartości lokalnych walut". Europejskie banki póki co mają się dobrze, pomijając fakt, że w czerwcu otrzymały od ECB na atrakcyjnych warunkach kredyt na olbrzymią kwotę 442 mld euro. Większościowym akcjonariuszem General Motors i Chryslera jest już amerykański podatnik, a Łotwa jest przykładem państwa, które wymagało nadzwyczajnej pomocy ze strony zaprzyjaźnionych banków centralnych.
Przeczytaj także: Rynki finansowe I kw. 2010 r. Rynki finansowe I kw. 2010 r.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Ł. Wróbel, B. Waszczyk / Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: