eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynki finansowe III kw. 2009 r.

Rynki finansowe III kw. 2009 r.

2009-10-02 12:28

Rynki finansowe III kw. 2009 r.

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Trzeciego kwartału 2009 roku do udanych zaliczyć nie mogą jedynie inwestorzy, którzy postawili na waluty. Ryzykowne aktywa kontynuowały trend wzrostowy, dzięki czemu złoty nadal zyskiwał na wartości, a na giełdzie w ciągu trzech miesięcy spokojnie można było zarobić ponad 20 proc.

Przeczytaj także: Rynki finansowe II kw. 2009 r.

Waluty

Analizę poszczególnych rynków należy rozpocząć od walut, gdyż to właśnie one wyznaczały rytm w ciągu minionych kilku tygodni. Jeśli chcielibyśmy maksymalnie uprościć ocenę nastrojów inwestycyjnych na całym świecie, można by postawić tezę, że wystarczyło obserwować zmianę notowań dolara np. względem jena. Umocnieniu amerykańskiej waluty z reguły towarzyszyła wyprzedaż akcji i surowców, natomiast kiedy kapitał w przeciwną stronę wyceny ryzykownych aktywów, co najwyraźniej widać było na rynkach wschodzących.

Od końca czerwca do końca września dolar potaniał względem jena o ponad 6 proc., natomiast w stosunku do złotego o 10 proc., co w dużej mierze podsumowuje preferencje inwestorów. Obserwując silne umocnienie naszej waluty nie należy wyciągać zbyt pochopnych wniosków – wbrew temu co chcielibyśmy sądzić, świat niekoniecznie docenił naszą gospodarkę – po prostu inwestorzy są coraz bardziej zdesperowani i chcąc odrobić straty z 2008 r., kupują aktywa na wszystkich rynkach wschodzących. W trzecim kwartale 2009 r. umacniały się takie waluty jak np. turecka lira, węgierski forint, brazylijski real czy południowokoreański won. Ruchy względem dolara były najbardziej pokaźne, chociaż ponad pięcioprocentowe umocnienie złotego względem franka w tak krótkim czasie, z pewnością przyniosło ulgę kredytobiorcom spłacającym raty w szwajcarskiej walucie. Rynki zagraniczne
Na światowych rynkach akcji stopy zwrotu wypracowane przez poszczególne indeksy coraz wyraźniej zaczynają się różnicować. W III kw. węgierski BUX zyskał 32 proc., podczas gdy w Tokio czy Szanghaju można było zarobić już niespełna 4 proc. Na początku sierpnia inwestorzy uznali, że ceny akcji budzą poważne wątpliwości i przystąpili do realizacji zysków. Korekta przybrała najdynamiczniejszą formę na giełdach, które wcześniej przegrzane były do czerwoności, np. chińskie indeksy po dwóch tygodniach kapitulacji straciły na wartości ponad jedną piątą. Wyprzedaż drogich akcji zbiegła się w czasie z poprawą danych z najważniejszych gospodarek i optymistycznymi prognozami ekonomistów i co najważniejsze – na giełdy nie przestał płynąć kapitał inwestorów indywidualnych, a to siłą rzeczy doprowadziło do stabilizacji nastrojów. Ostatecznie trzeci kwartał na plusie zakończyły wszystkie główne indeksy akcji.

GPW

Na warszawskim parkiecie największą popularnością w III kw. cieszyły się walory spółek z sektorów, które w sposób bezpośredni kojarzymy z kryzysem finansowym. O ponad 40 proc. wzrosły indeksy branż bankowej i deweloperskiej, w czym niewątpliwie pomogła podobna sytuacja na rynkach zagranicznych (np. w USA popyt również koncentrował się na akcjach mocno spółek powiązanych z rynkiem kredytów, po tym jak ceny nieruchomości przestały gwałtownie spadać). Z drugiej strony, na szarym końcu wśród branżowych indeksów znalazły się indeks akcji firm budowlanych oraz WIG-Telekomunikacja, którego wartość w zdecydowanej mierze kształtuje jedna spółka Telekomunikacja Polska (w III kw. akcje TPSA podrożały jedynie o 2,7 proc.).
Przeczytaj także: Rynki finansowe I kw. 2010 r. Rynki finansowe I kw. 2010 r.

 

1 2 3

następna

oprac. : Ł. Wróbel, B. Waszczyk / Open Finance Open Finance

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: