eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wybór OFE: czym się kierować?

Wybór OFE: czym się kierować?

2009-07-08 10:25

Przeczytaj także: OFE: nie zdawaj się na losowanie

Warto jednak pamiętać, że już niebawem może to stracić znaczenie. Dopiero co posłowie przegłosowali bowiem projekt zmian w ustawie o funduszach emerytalnych, które spowodują, że już od przyszłego roku maksymalna opłata od składki nie będzie mogła przekraczać 3,5 proc. (pierwotnie miały one osiągnąć ten poziom dopiero w 2014 roku). Ta zmiana jeszcze nie weszła w życie, ponieważ jednak większość sił parlamentarnych jest za jej wprowadzeniem, można być niemal pewnym, że jest to tylko kwestią czasu. Ponieważ obecnie żaden fundusz nie pobiera tak niskiej prowizji w żadnym z wariantów stosowanych przez nie programów lojalnościowych, należy oczekiwać, że od przyszłego roku wszystkie jak jeden mąż będą pobierać 3,5 proc. Zatem kierowanie się teraz przy wyborze funduszu wysokością prowizji nie ma większego znaczenia, bo zaoszczędzimy na tym najwyżej kilka procent od każdej składki płaconej co miesiąc do końca roku, czyli w praktyce będzie to kilkanaście, najwyżej kilkadziesiąt złotych, co dla wysokości naszej przyszłej emerytury w zasadzie nie będzie miało znaczenia.

Istotną opłatą jest także wynagrodzenie za zarządzanie. Jednak również ta opłata jest ściśle określona przez ustawę i nie może przekraczać 0,045 proc. w skali roku, a ponieważ w porównaniu chociażby z funduszami inwestycyjnymi jest to naprawdę niewiele – wszystkie OFE właśnie tyle sobie liczą. Na tym polu zresztą nigdy ze sobą nie konkurowały i nie należy się spodziewać, żeby w dającej się przewidzieć przyszłości uległo to zmianie.

Jeśli argumenty związane ze stopami zwrotu i kosztami raczej kiepsko się bronią, to co w takim razie miałoby zachęcać do dokonania samodzielnego wyboru funduszu emerytalnego? Naszym zdaniem jest to związane z uzyskaniem czegoś, co można by określić mianem samoświadomości finansowej. Wybór funduszu emerytalnego i podpisanie umowy z własnej inicjatywy to dla zdecydowanej większości z nas pierwszy, osobisty kontakt z wielkim światem finansów oraz z takimi terminami jak „inwestowanie długoterminowe” czy „stopa zwrotu”. I właśnie z tego jednego powodu poświęcić trochę czasu i dokonać wyboru samodzielnie, nie pozwalając decydować przypadkowi. W końcu chodzi tu o nasze własne, ciężko zarobione pieniądze.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Bernard Waszczyk / Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: