eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dziś produkcja przemysłowa w Czechach

Dziś produkcja przemysłowa w Czechach

2009-06-26 12:27

W początkowej części ostatniej sesji tygodnia WIG zyskuje nieco ponad 1%, więc nie wykracza poza obszar, w jakim pozostawał podczas czwartkowych notowań.

Przeczytaj także: GPW: WIG zejdzie do 27 tys. pkt.?

Tym samym nie ma powodów, by zmieniać diagnozę dla warszawskiej giełdy zakładającą, że jesteśmy w procesie odwracania 4-miesięcznego trendu wzrostowego. Mamy poważne sygnały sprzedaży i one każą oczekiwać dalszego ruchu w dół. Dopóki nie zostaną zanegowane trzeba trzymać się takiego scenariusza. Jednocześnie nowy, spadkowy, trend dopiero się kształtuje, stąd dynamika ostatnich ruchów nie jest duża.

Część inwestorów może czuć się dziś rozczarowana tym, że po tak dobrej sesji w Ameryce, na której S&P 500 zyskał ponad 2%, u nas mamy w sumie marazm. Staje się to jednak zrozumiałe jeśli spojrzymy na dane o przepływach globalnego kapitału za ostatnie dni. Przyniosły one zakończenie pomyślnej passy rynków wschodzących. Z lokujących na tych giełdach odpłynęło w tygodniu zakończonym 24 czerwca blisko 1,9 mld USD. Jednocześnie aż blisko 26 mld USD trafiło do podmiotów rynku pieniężnego, które w poprzednich tygodniach doświadczały znacznych odpływów środków. Mamy więc wyraźne potwierdzenie zmiany nastawienia globalnych inwestorów. W większości przypadków tendencje w zakresie przepływu kapitału trwają po kilka lub kilkanaście tygodni, więc te dane trzeba traktować jako zapowiedź nowego trendu.

Nie jest łatwo wskazać bezpośrednią przyczynę wczorajszego wyraźnego wzrostu na parkiecie w USA. Tłumaczono to przekonaniem, że Ben Bernanke zostanie wybrany na kolejną kadencję szefem Rezerwy Federalnej, ale bardziej prawdopodobne jest to, iż mieliśmy skumulowaną reakcję na ostatni spadek rentowności obligacji. W przypadku 10-latek obniżyła się wczoraj do 3,55% z 3,68% dzień wcześniej i 3,94% w I połowie czerwca. Wcześniej rosnąca rentowność niepokoiła inwestorów. Wydaje się jednak, że jest zbyt wcześnie na ostateczne odwołanie alarmu w tej kwestii.

Ciekawe przy tym było to, że już kolejny raz mieliśmy do czynienia ze skrajnie różnymi reakcjami inwestorów w końcowej części sesji, podczas której Rezerwa Federalna ogłasza decyzję w sprawie stóp procentowych oraz na kolejnej sesji. To pokazuje trudności z odczytaniem intencji Fed.

Wykres dnia

Choć na tle oczekiwań majowa sprzedaż detaliczna wypadła korzystnie, to trudno te dane odbierać pozytywnie. Nominalny wzrost w kategoriach realnych oznaczał spadek, a do tego był znacznie słabszy niż średnio w ostatnich 12 miesiącach. To zaś oznacza, że malejące wydatki Polaków ciążą nadal gospodarce. Trudno też być w tym względzie optymistą w perspektywie kolejnych miesięcy. Jesteśmy dopiero w początkowej fazie pogarszania się sytuacji na rynku pracy. To będzie odciskać piętno na wydatkach.

Rynek złota

Notowania złota zaczęły się stabilizować pod tym, jak w poprzednich tygodniach podlegały korekcie. Wiązała się ze zbliżeniem się do psychologicznej bariery 1 tys. USD za uncję, a napędzało ją umacnianie się dolara. Ostatnio dolar znalazł się jednak na huśtawce, co korzystnie oddziaływało na rynek złota.

Jego perspektywy w dłuższym czasie są wciąż nie do końca jasne. Nie wydaje się, żeby w tym roku jego notowania mogły zdominować kwestie inflacji. Raczej wciąż liczyć się będzie postrzeganie ryzyka i kondycja dolara. Zachowanie inflacji może stać się istotniejsze dopiero za kilka miesięcy, kiedy będzie z większą pewnością można ocenić, czy groźba deflacji jest ostatecznie zażegnana.

Najważniejsze wydarzenia z 25 czerwca 2009 r.:

  • Czerwcowy indeks zaufania czeskich konsumentów spadł do minus 17 pkt
  • Kwietniowa sprzedaż detaliczna na Węgrzech spadła o 4,1% r/r
  • Majowa sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 1,1% r/r
  • Majowa stopa bezrobocia w Polsce spadła do 10,8%
  • Kwietniowe nowe zamówienia w przemyśle strefy euro spadły o 35,5% r/r
  • Ostateczne dane o PKB w USA w I kwartale wykazały spadek o 5,5% (dane zannualizowane)
  • Cotygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych wykazały wzrost do 627 tys.

Dziś na rynkach (26.06.2009)

  • Majowa produkcja przemysłowa w Czechach
  • Majowe wydatki i dochody osobiste Amerykanów
  • Szacunki czerwcowej inflacji CPI w Niemczech
  • Czerwcowy indeks nastrojów amerykańskich konsumentów Uniwersytetu Michigan

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Krzysztof Stępień / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: