eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Tydzień: RPP i sprzedaż detaliczna w Polsce

Tydzień: RPP i sprzedaż detaliczna w Polsce

2009-06-22 13:06

Przeczytaj także: Lepsze dane makro nie pomagają indeksom

OBSERWUJ AKCJE


mWIG40 - indeks średnich spółek w ubiegłym tygodniu przerwał niespotykanie długą serię wzrostową i po piętnastu tygodniach systematycznego podnoszenia się z dołków z końca lutego stracił na wartości ponad 2,6 proc. Przed wzrostową korektą wcześniejszy ruch sprowadził mWIG40 z poziomu 2500 pkt w okolice 1220 pkt, zatem w ciągu ok. trzech miesięcy byki zdołały odrobić blisko połowę tego dystansu. W przeciwieństwie do wykresu dziennego, na wykresie tygodniowym nie otrzymaliśmy jeszcze sygnału sprzedaży, ale opór w postaci średniej z 50 tygodni oraz kurczące się obroty sugerują wzmożoną ostrożność i ustawienie zleceń obronnych tuż poniżej 1700 pkt.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ


Enea - komitet strajkowy podjął decyzję o przeprowadzeniu strajku ostrzegawczego we wszystkich jednostkach Enera Operator Sp. z o.o 22 czerwca w godzinach 7-9 rano.

Żywiec - podpisał z ING BSK umowę kredytową o wartości 250 mln PLN. Pieniądze przeznaczone będą na bieżącą działalność spółki, a okres kredytowania mija za dwa lata.

Żurawie - negocjacje w sprawie przejęcia spółki Grohman zostały zakończone bez zawierania transakcji.

PROGNOZA GIEŁDOWA


Sesje w USA zakończyły się całkiem nieźle, podobnie jak w Azji. Co teoretycznie dawałoby nam prawo do oczekiwania niewielkiego wzrostu dziś na otwarciu. Tyle tylko, że na skorygowanie czeka jeszcze wzrost z końcówki piątkowej sesji rozegrany tylko pod rozliczenia kontraktów czerwcowych. Dziś więc nikt nie będzie zatrzymywał cen akcji przed powrotem do poziomów z 15:10 w piątek. Zaczniemy więc dzień od spadków, a w ich następstwie WIG20 znajdzie się ponownie blisko okolic 1920 pkt, a inwestorzy będą ponownie zastanawiali się czy to wsparcie wytrzyma. Ponieważ zostało przetestowane w ubiegłym tygodniu (dokładniej 1900 pkt) powinno wzbudzać nieco zaufania. Ponieważ jednak odbicie od niego było rachityczne, to amatorów obrony rynku przed spadkami może być dziś mniej. Być może jednak oczekiwanie nadejścia większych spadków przed końcem czerwca jest błędne ze względu na możliwy window dressing. Dziś po spadkach na otwarciu oczekujemy stabilnej, wręcz nudnej sesji aż do otwarcia giełd w Nowym Jorku.

WALUTY


W poniedziałek na rynku walutowym na wartości traciły waluty "surowcowe" (dolar australijski, nowozelandzki), umacniały się natomiast japoński jen oraz dolar, co sugeruje ostrożne wycofywanie kapitału z rynków wschodzących. Rano złoty wprawdzie umocnił się nieznacznie względem euro (do ok. 4,51 PLN), ale już w stosunku do franka i dolara kurs poruszał się na poziomie z piątku - odpowiednio 2,99 PLN i 3,25 PLN. Krótkoterminowa sytuacja techniczna przemawia raczej za wyprzedażą polskiej waluty - na wykresach lokalne dołki i szczyty tworzą się na coraz wyższych poziomach, lecz z pewnością głównym czynnikiem wpływającym na notowania będą nowe wiadomości fundamentalne z Europy i USA oraz ogólne postrzeganie ryzyka przez inwestorów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: