eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dziś wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce

Dziś wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce

2009-06-18 11:56

Dziś wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ekonomiści spodziewają się, - według wyników ankiety Parkietu - że wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw rosły o 5 proc. w maju (r/r), a zatrudnienie spadło o 1,7 proc.

Przeczytaj także: USA: Wall Street nie boi się regulacji

W grupie Noble Bank sądzimy, że wynagrodzenia wzrosły nieco mocniej - o 5,3 proc. - głównie dzięki efektowi niskiej bazy z maja ub.r. Podzielamy konsensus rynkowy dotyczący dynamiki zatrudnienia, która stabilizuje się w ujęciu miesięcznym na poziomie -0,3 proc. Jednocześnie oczekujemy, że poniedziałkowe dane dotyczące stopy bezrobocia potwierdzą wcześniejsze szacunki Ministerstwa Pracy i wyniesie ona 10,8 proc. wobec 11 proc. w kwietniu. Bezrobocie spada na skutek czynników sezonowych, ale wyraźnie wolniej niż w ubiegłym roku w analogicznych okresach właśnie ze względu na równoległe redukcje zatrudnienia w firmach.

SYTUACJA NA GPW


Kolejna sesja rozczarowała inwestorów. Początkowo indeksy zyskiwały, a inwestorzy zdołali podprowadzić WIG20 w okolice 2000 pkt. Szybko jednak okazało się, że na takich poziomach kupujący wycofują się, za to nie brakuje chętnych do sprzedaży akcji. Dlatego reszta sesji upłynęła już w mniej sprzyjającej atmosferze. Inwestorzy dostrzegli w końcu spadające ceny surowców i skorygowali dość gwałtownie wycenę spółek surowcowych - PKN spadł o 7,6 proc., a Lotos, PGNiG czy KGHM o ponad 4 proc. Słabiej spisywał się sektor bankowy, wciąż przecież narażony na pogroszenie portfela kredytowego. Po południu S&P obniżyła ratingi na 22 amerykańskich banków, co rzecz jasna nie poprawiło nastawienia inwestorów do naszych instytucji.

Obroty wzrosły do 1,95 mld PLN potwierdzając przewagę podaży. Podrożały akcje 82. spółek, potaniały 225. WIG20 zatrzymał się w okolicach wsparcia na 1920 pkt.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu gospodarczego dla Chin do 7,2 proc. i spodziewając się skuteczności planu pomocowego rekomenduje władzom wstrzymanie się z ogłaszaniem kolejnego kosztownego przedsięwzięcia. Sama prognoza nie przełożyła się w środę na decyzje inwestorów - na wszystkich najważniejszych rynkach Azji akcje traciły na wartości. Od początku tygodnia japoński indeks NIKKEI obniżył się o ponad 4 proc. stawiając pod znakiem zapytania kontynuację trendu wzrostowego. Warto przypomnieć, że w najbliższy piątek wygasają w USA kontrakty terminowe oraz opcje na akcje i indeksy, a zatem dwie kolejne sesje mogą przypominać pokerową rozgrywkę między największymi bankami.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: