eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Tydzień: wynagrodzenia i produkcja przemysłowa

Tydzień: wynagrodzenia i produkcja przemysłowa

2009-05-18 10:27

Przeczytaj także: Rynek akcji miał dość słabych danych

OBSERWUJ AKCJE


WIG20 - średnia krocząca z dwustu sesji w ubiegłym tygodniu potwierdziła swoje znaczenie i zadziałała jako opór blokujący popytowi drogę do ustalenia nowych lokalnych wierzchołków. Wsparciem w krótkim terminie jest testowana ostatnio okolica 1800-1810 pkt. oraz dwudziestosesyjna średnia, która znajduje się sporo powyżej średniej z 50 dni, a to wciąż oznaka dominacji byków. Zlecenia obronne posiadacze długich pozycji mogą otwierać poniżej 1770 pkt., gdzie kilka sesji temu powstała luka hossy. Potencjalny zasięg spadków będzie zależał od nastrojów inwestorów instytucjonalnych i zagranicznych, którzy (jeśli sądzić wyłącznie po spadających obrotach) na razie tylko wstrzymywali oddech. Jeżeli ich aktywność wzrośnie podczas zniżkowych sesji pierwszym celem będzie 1650 pkt. gdzie leży zniesienie 38,2 proc. fali wzrostowej oraz średnia z 50 dni.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ


Ropczyce - wartość umów podpisanych z Arcelor Mittal Poland w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosła 41,35 mln PLN.

Śnieżka - zarząd spółki zaproponuje akcjonariuszom przeznaczenie dywidendy w wysokości 1,35 PLN na akcję. Decyzja w tej sprawie zapadnie 25 czerwca podczas WZA.

Cyfrowy Polsat - członek zarządu ds. finansowych - Maciej Gruber - zrezygnował z pełnionej funkcji. W jego miejsce powołano Tomasza Szeląga.

Chemoserwis-Dwory - spółka ma wyłączność na negocjacje w sprawie nabycia ZEN Zakład Energetyczny w Dąbrowie Górniczej. Sprzedającym jest Arcelor Mittal Poland.

TVN - ZWZA zaakceptowało propozycję wypłaty dywidendy w wysokości 57 groszy na akcję. Prawo do dywidendy ustalone zostanie 3 czerwca, a jej wypłata nastąpi 18 czerwca.

PROGNOZA GIEŁDOWA


Po spadkach w Azji, a w piątek w USA trudno dziś liczyć na dobre nastroje na GPW. Ale dzień jest pozbawiony impulsów w postaci istotnych publikacji makroekonomicznych, zakończył się też sezon publikacji raportów kwartalnych, a rynki zostały pozostawione same sobie. Ponieważ już w zeszłym tygodniu, kiedy publikacji makroekonomicznych i zaskakujących nieraz raportów kwartalnych nie brakowało, a inwestorów i tak ogarniało zniechęcenie, nie ma teraz powodu by sądzić, że przy około rynkowej flaucie rynki nabiorą wiatru w żagle i popłyną zdecydowanie w klarownym trendzie. Oczekujemy raczej spokojnej sesji, niewielkich zmian indeksów i niewielkich obrotów na GPW.

WALUTY


W poniedziałek rano złoty rozpoczął sesję od nieznacznej utraty wartości względem amerykańskiego dolara, który podrożał o 0,6 proc. (3,313 PLN), natomiast wobec franka szwajcarskiego oraz euro polska waluta umacniała się odpowiednio do poziomów 2,949 PLN oraz 4,459 PLN. Za granicą chętnie wymieniano euro na dolary, po tym jak członek ECB A.Webber uznał za przesadzone opinie ekonomistów wypatrujących już symptomów poprawy sytuacji w europejskiej gospodarce. Japoński jen był najmocniejszy w stosunku do dolara od końca marca, co dodatkowo pogłębia straty eksporterów odpowiedzialnych za większość PKB drugiej największej gospodarki świata. Agencja Moody's zapowiedziała na poniedziałek konferencję prasową w sprawie zmiany ratingu dla japońskich obligacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: