eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: rynki wciąż odporne na złe informacje

USA: rynki wciąż odporne na złe informacje

2009-04-29 12:40

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN

Wczoraj w połowie dnia złoty zaczął się gwałtownie umacniać. Jednym z powodów umocnienia mogła być informacja z KNF o spadku ekspozycji przedsiębiorstw w opcjach walutowych. Od lutego skala zaangażowania spadła o 50%. W takiej sytuacji w kolejnych miesiącach kwestia opcji będzie miała coraz mniejszy wpływ na notowania złotego. Drugim czynnikiem działającym pozytywnie na polską walutę było odwrócenie trendu na eurodolarze i widoczna poprawa sentymentu na rynkach. EURPLN utrzymał opór w strefie 4,58-4,60. Umocnienie złotego przed końcem miesiąca mogło zaskoczyć inwestorów grających pod zamykanie opcji. Najbliższym wsparciem będą okolice 4,40. Dzisiaj decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie RPP. Rynek spodziewa się, że RPP pozostawi stopy na obecnym poziomie. Ważniejsza dla złotego będzie zatem popołudniowa decyzja Fedu, a dokładniej komunikat jej towarzyszący.

EUR/USD

Przebicie 1,30 na eurodolarze okazało się fałszywym sygnałem. Osłabienie dolara może wynikać z obaw rynku dotyczących komunikatu po decyzji FOMC. Po ostatnim marcowym komunikacie i zapowiedzi wykupu obligacji EURUSD wystrzelił w górę o siedem figur. Tym razem Fed może jednak "zawieść" oczekiwania inwestorów w zakresie nowych posunięć łagodzących politykę monetarną. W takiej sytuacji dolar ponownie by się umocnił. Technicznie eurodolar jest w strefie neutralnej i trudno w tej chwili przewidzieć dalszy kierunek. Utrzymują się jak na razie zniesienia 76,4% fibo, co sugerowałoby jakąś formę szerokiej konsolidacji. Katalizatorem ruchu będą dzisiaj dane o dynamice PKB za I kwartał o 14:30, a następnie komunikat po decyzji FOMC.

GBP/USD

Funtdolar utrzymał wsparcie przy 1,4515. Utrzymuje się silna korelacja z eurodolarem. Dzisiaj od rana GBPUSD testuje górną strefę konsolidacji przy 1,4730. Przebicie tego poziomu przed publikacją danych o dynamice PKB z USA będzie prawdopodobnie fałszywe. Silniejszy impuls pojawi się prawdopodobnie po komunikacie FOMC. Funt pozostaje stabilny do euro. Obserwujemy silniejsze odreagowanie na funcie w relacji do jena. Na GBPUSD wybicie z zakresu 1,4515-1,4730 powinno zaowocować silniejszym ruchem. Kierunek będzie zależał od zachowania eurodolara. Obie pary (eurusd, gbpusd) są w tej chwili w technicznie neutralnym położeniu.

USD/JPY

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami pierwsze przebicie wsparcia przy 96 okazało się fałszywe. Rynek poszedł po zlecenia stop loss i nastąpiło silniejsze odreagowanie. Sentyment do japońskiej waluty pogorszył się m.in. z powodu raportów z Południowej Korei i Nowej Zelandii pokazujących silną poprawę eksportu. Ponadto giełdy są nadal bardzo odporne na negatywne informacje. Obawy dotyczące świńskiej grypy nie odbiły się na razie w większym stopniu na szerokim rynku. Odbicie na USDJPY zatrzymało się w okolicach zniesienia 38,2% ostatniej fali spadkowej (21-27 kwietnia). Kolejnym oporem będą okolice 98, przy zniesieniu 38,2% całej fali umocnienia. Większej reakcji na USDJPY można oczekiwać po dzisiejszym komunikacie FOMC.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: