eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: rynki wciąż odporne na złe informacje

USA: rynki wciąż odporne na złe informacje

2009-04-29 12:40

USA: rynki wciąż odporne na złe informacje

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rynki są w dalszym ciągu odporne na złe informacje. Początki wczorajszej sesji ponownie sugerowały negatywne otwarcie i istniało zagrożenie pogłębieniem korekty spadkowej.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Podaż jednak nie przycisnęła, mimo obaw o świńską grypę i raportów prasowych dotyczących potrzeb kapitałowych amerykańskich banków. Indeksy wróciły do neutralnych poziomów. Bykom pomogły dane z rynku nieruchomości pokazujące spadek dynamiki spadku (sic!) cen nieruchomości oraz lepszy od oczekiwań wskaźniki sentymentu konsumentów. Technicznie konsolidacja pod oporami przedłuża się. Trudno w tej chwili ocenić, czy trwa dystrybucja akcji, czy rynek szykuje się na kolejną próbę pokonania oporów. Impulsem do większego ruchu może być dzisiejszy komunikat po decyzji FOMC. Wcześniej na rynek trafi raport o dynamice PKB za I kwartał. O ile dane nie będą znacząco odbiegać od oczekiwań, nie powinny wpłynąć istotnie na notowania. Medianą oczekiwań ekonomistów jest 4,7% spadek PKB (ankieta Bloomberga). Są to jednak dane historyczne. Dla rynku bardziej istotne są wskaźniki wyprzedzające. Dlatego większą wagę powinien mieć komunikat FOMC.

Na walutach również trwa konsolidacja. Wczorajsze sygnały trendowe okazały się fałszywe. Eurodolar wrócił do neutralnych poziomów, a dzisiaj od rana dolar zachowuje się słabo. Dolarjen utrzymał wsparcie przy 96. Funtdolar utrzymuje się w konsolidacji. Rynek mógł być nastawiony zbyt jednostronnie do dolara i jena. Dlatego przed dzisiejszymi istotnymi publikacjami mogła pojawić się chęć do zamykania pozycji.

Ciekawie zachowuje się rynek obligacji. Po ostatnim komunikacie Fedu rentowności mocno spadały - ceny obligacji wystrzeliły w górę po zapowiedzi interwencji na rynku. Wczoraj rentowności rosły, najbardziej na długim końcu krzywej (10 latki). Sugerowałoby to, że rynek obawia się braku nowych deklaracji ze strony Fedu. Bardziej pozytywny komunikat może doprowadzić do silnego wzrostu rentowności obligacji.

Złoty umacnia się pod wpływem nieco lepszych nastrojów na rynkach. Pozytywnie zadziałała informacja z KNF dotycząca spadku zaangażowania polskich przedsiębiostw w instrumenty pochodne (opcje, forwardy, cirsy) powiązane z kursem złotego.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Inflacja CPI m/m: 0.1%, prognoza: 0.1%; r/r: 1.0%, prognoza: 0.8%
  • HU: Stopa bezrobocia na ukształtował się w marcu na poziomie 9,7%. Poprzednia wartość:9,1%.
  • FR: Indeks zaufania konsumentów wzrósł w kwietniu do poziomu 141pkt. z 143pkt.
  • JP: SprzedaS detaliczna w Japonii spadła w marcu o 3,9% w skali roku.
  • US: Indeks zaufania konsumentów: 39.2pkt., prognoza: 29.8pkt.
  • US: Indeks S&P/Case1Shiller m/m: 12.2%, prognoza: 12.0%; r/r: 118.6%, prognoza: 118.7%.
  • PL: KNF szacuje, Se na 17 kwietnia ujemna wycena pozostałych walutowych instrumentów pochodnych to około 4.7 mld złotych.
  • PL: KNF szacuje, Se na 17 kwietnia negatywna wycena opcji walutowych polskich firm wynosi około 4.5 mld złotych.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: