eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs złotego miał dobry tydzień

Kurs złotego miał dobry tydzień

2009-04-03 17:34

Przeczytaj także: Kurs złotego miał umiarkowny tydzień

Rynek międzynarodowy


Początek minionego tygodnia na światowych rynkach upłynął pod znakiem obaw inwestorów o kondycję amerykańskich koncernów samochodowych. Pojawiły się nawet pogłoski, że według prezydenta USA, najlepszym rozwiązaniem dla General Motors i Chryslera może okazać się ogłoszenie bankructwa. Przedstawiciele administracji Obamy jednak oficjalnie zdementowali te pogłoski. Ostatecznie amerykańskie władze dały koncernom 60 dni na dokonanie zmian w przedstawionych w lutym planach restrukturyzacji. W momencie, gdy problem ten został odsunięty w czasie, na pierwszy plan, wśród kluczowych dla uczestników rynku wydarzeń, wysunął się szczyt grupy państw G-20. Inwestorzy oczekiwali, że spotkanie to, inaczej niż inne tego typu organizowane w ostatnim czasie, przyniesie konkretne rezultaty. Nadzieje te spowodowały, że powrócili oni do zakupów ryzykowniejszych aktywów, po chwilowej przerwie wywołanej obawami o losy amerykańskich koncernów samochodowych. W połowie tygodnia ponownie dominowały wzrosty na giełdach, w ślad za nimi zwyżkował kurs EUR/USD. Wspomniany szczyt odbył się w czwartek. Nadzieje z nim związane nie zostały zawiedzione. Przedstawiciele największych gospodarek zdecydowali się rozszerzyć środki Międzynarodowego Funduszu Walutowego aż o 500 mld USD (wcześniejsze doniesienia wskazywały na kwotę dwukrotnie niższą). Ponadto przeznaczono 250 mld USD na wsparcie międzynarodowego handlu oraz 100 mld USD dla banków rozwoju, na pomoc krajom najbiedniejszym. Zapowiedziano również zaostrzenie kontroli nad rynkami finansowymi. Działania te świadczą o dużej determinacji największych państw do wsparcia światowej gospodarki. Może ona przyspieszyć wychodzenie globalnych rynków z kryzysu.

W minionym tygodniu dla rynku walutowego istotne było również posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Dokonano na nim mniejszej od oczekiwań obniżki stóp procentowych (cięcie wyniosło 25 pb, prognozy zakładały 50 pb). Decyzja ta zwiększyła presję wzrostową w notowaniach pary EUR/USD. W podobny sposób na kurs tej pary walutowej wpłynął również fakt, iż ECB nie zdecydował się na użycie dodatkowych narzędzi, w celu poluzowania polityki pieniężnej. Prezes tej instytucji zapowiedział jednak, że kwestia tego typu działań będzie prawdopodobnie poruszana na majowym posiedzeniu. Nie wykluczył on również kolejnych obniżek stóp procentowych.

Przyszły tydzień nie będzie obfitował w istotne publikacje makroekonomiczne ze świata. Wpływ na rynek w najbliższych dniach może mieć publikacja danych ze strefy euro na temat sprzedaży detalicznej, informacje na temat produkcji przemysłowej w Niemczech oraz posiedzenia Banku Japonii i Banku Anglii.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: