eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Co czeka fundusze VC w dobie kryzysu?

Co czeka fundusze VC w dobie kryzysu?

2009-03-17 14:13

Przeczytaj także: Rynek Venture Capital i PE podupada?


Czy to kres działań funduszy?

W opinii portalu IPO.pl, pomimo problemów jakie pojawiły się w związku z zaistniałą sytuacją, istnieje ogromny potencjał na rynku, który fundusze na pewno będą chciały wykorzystać na swoją korzyść. Mnóstwo ciekawych i innowacyjnych pomysłów pojawia się na rynku a popyt na usługi wehikułów finansowych w dobie drogich kredytów będzie szybko rósł.

Optymizmu nie brakuje Marcinowi Goszykowi z Riverside Polska, który przewiduje, że „kraje Europy Środkowej i Wschodniej, pomimo obecnego spowolnienia gospodarczego, w dłuższej perspektywie będą najprawdopodobniej rozwijać się w szybkim tempie. Będzie to spowodowane między innymi dotacjami z Unii Europejskiej i koniecznością szybkiego rozbudowania infrastruktury, co dodatkowo pobudzi inne sektory gospodarek tych krajów. Wpłynie to z pewnością na powstawanie i ekspansję wielu atrakcyjnych przedsiębiorstw.”

Oczywiście, wg ekspertów, w okresie podnoszenia wartości, spółki portfelowe będą wymagały więcej czasu, kreatywności i zdecydowania ze strony funduszy w trakcie możliwych procesów restrukturyzacji czy cięcia kosztów. Zarządzanie długiem będzie poważnym wyzwaniem dla funduszy i zapewne nie uda się uniknąć postępowań restrukturyzacyjnych zadłużenie czy nawet bankructw w branży. Może to spowodować niestety również wzrost negatywnego nastawienia opinii publicznej do firm VC.

Jednak firmy o bogatym doświadczeniu oraz posiadające dużo odłożonych środków z fundraisingu nie powinny się niczego bać. Potwierdza to Piotr Kędra pokazując, że strategia Adventu zakłada inwestowanie w różne sektory gospodarki, a nasze doświadczenie z innych rynków pozwala nam patrzeć również na sektory mocno cykliczne.

Zdaniem IPO.pl można zatem wysnuć wniosek, że branża nie sądzi aby era prosperity funduszy venture miała się ku końcowi. Nastąpi raczej czas bardziej racjonalnych inwestycji niż dotychczas co paradoksalnie może pomóc uniknąć angażowaniu się w nierentowne biznesy.

Natomiast, ekonomiczny sens istnienia PE pozostanie ten sam – „zapewnienie spółkom profesjonalnego właściciela o średnioterminowym horyzoncie inwestycyjnym, zdolnego i odpowiednio zmotywowanego do efektywnego zarządzania kapitałem” - podsumowuje Przemysław Bielicki.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: